Daily Current Affairs Quiz: 27- 11-2020

Daily Current Affairs Quiz GK হৈছে Assam Study Centreৰ এক ব্যতিক্রমী প্রচেষ্টা। এই শিতানৰ  যোগেদি অসমৰ ছাত্র-ছাত্রীসকলক বিভিন্ন প্রতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্রস্তুতিৰ বাবে অসমীয়া ভাষাত নিয়মীয়াভাৱে Quiz আকাৰত কাৰেণ্ট GK in Assamese Languages আগবঢ়াই অহা হৈছে ।

GK in Assamese Languages

আজিৰ প্রশ্নোত্তৰ

১) ভাৰতে নির্দ্ধাৰিত আন্তৰ্জাতিক বাণিজ্যিক যাত্ৰীবাহী বিমানৰ ওপৰত কেতিয়ালৈকে নিষিদ্ধ কৰিছে?

ক) ৩১ ডিচেম্বৰ

খ) ১ জানুৱাৰী

গ) ২৫ ডিচেম্বৰ

ঘ) ২৪ ডিচেম্বৰ  

২)  ভাৰতীয় IT উদ্যোগৰ পিতৃ হিচাপে কাক জনা গৈছিল?

ক) আজিম প্ৰেমজী

খ) এফ চি কোহলী

গ) মুকেশ আম্বানি

ঘ) ৰতন টাটা  

৩) ২০২০ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত হৃদৰোগত  ফকীৰ চান্দ কোহলীৰ বিয়োগ হয়। তেওঁ কোন  IT কোম্পানীৰ আৰম্ভণিত নেতৃত্ব দিছিল?

ক) ইনফচিছ

খ) উইপ্ৰো

গ) HCL

ঘ) TCS  

৪) কোন খন ৰাষ্ট্রই ২০২০ চনৰ ফিফাৰ চূড়ান্ত ৰেংকিং তালিকাত শীর্ষ স্থান দখল কৰিছে ?

ক) ইংলেণ্ড

খ) ফ্ৰান্স

গ) ব্ৰাজিল

ঘ) বেলজিয়াম  

৫) নিম্নলিখিত কোনখন দেশ  ২০২০ চনৰ বাবে প্ৰথম ১০ টা স্থানত স্থান লাভ কৰাত ব্যৰ্থ হৈছে?

ক) স্পেইন

খ) আর্জেণ্টিনা

গ) জাৰ্মানী

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব’ কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

ঘ) ইটালী  

৬) ভাৰতৰ বিদেশ মন্ত্ৰী ড˚ এছ জয়শংকৰ বৰ্তমান তিনিখন দেশৰ যাত্ৰাত আছে। নিম্নলিখিত কোনখন দেশ তেওঁৰ ভ্ৰমণৰ অংশ নহয়?

ক) চৌদি আৰৱ

খ) বাহৰেইন

গ) চেচেলচ

ঘ) UAE  

৭) কোনে তৃতীয় লিংগৰ ব্যক্তিসকলৰ বাবে গৰিমা গ্ৰাহ আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় পোৰ্টেল উদ্বোধন কৰিছে?

ক) পীয়ুষ গৱেল

খ) নীতিন গাডকাৰী

গ) অমিত শ্বাহ

ঘ) থাৱাৰচান্দ গেহলোট  

৮) নেচনেল হাই স্পীড ৰে’ল কৰ্পোৰেচনে কোন কোম্পানীৰ সৈতে বুলেট ট্ৰেইন প্ৰকল্পৰ বাবে দেশৰ সৰ্ববৃহৎ চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰিছে?

ক) HAL

খ) L & T

গ) ৰিলায়েন্স ইনফ্রাষ্ট্রাকচাৰ

ঘ) অশোক লিলেণ্ড  

উত্তৰসমূহ 

১) ৩১ ডিচেম্বৰ

ভাৰত চৰকাৰে ২৬ নৱেম্বৰ, ২০২০ তাৰিখে COVID-19 ৰ বাবে নির্দ্ধাৰিত আন্তৰ্জাতিক বাণিজ্যিক যাত্ৰীবাহী সেৱাৰ ওপৰত ৩১ ডিচেম্বৰ, ২০২০ লৈকে নিষিদ্ধ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।  

২) এফ চি কোহলী

বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ আই টি সেৱা প্ৰদানকাৰী টাটা কনচালটেন্সি চাৰ্ভিচেছৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ সৈতে ভাৰতীয় আই টি খণ্ডৰ বিকাশত অগ্ৰসৰ হোৱাৰ বাবে ফকীৰ চান্দ কোহলীক ভাৰতীয় আই টি উদ্যোগৰ পিতৃ বুলি কোৱা হয়।    

৩) TCS

আই টি উদ্যোগৰ অগ্ৰণী ফকীৰ চান্দ কোহলীৰ তেওঁৰ বাসগৃহত ২৬ নৱেম্বৰ, ২০২০ তাৰিখে হৃদৰোগৰ ফলত  অৱসান ঘটিছিল।  

৪) বেলজিয়াম

২০২০ চনৰ ২৭ নৱেম্বৰত ২০২০ চনৰ ফিফাৰ অন্তিম ৰেংকিং তালিকাত বেলজিয়ামক শীৰ্ষস্থান দিয়া হৈছে। ফ্ৰান্স দ্বিতীয় স্থানত আছে, আনহাতে ব্ৰাজিল তৃতীয় স্থানত, ইংলেণ্ড চতুৰ্থ স্থানত আৰু পৰ্তুগাল পঞ্চম স্থানত আছে।  

৫) জাৰ্মানী

জাৰ্মানী ২০২০ চনৰ বাবে ফিফাৰ ৰেংকিঙত প্ৰথম ১০ টা কৈ স্থান লাভ কৰাত ব্যৰ্থ হৈছে।  

৬) চৌদি আৰৱ

ভাৰতৰ বিদেশ মন্ত্ৰী ড˚ এছ জয়শংকৰ বৰ্তমান তিনিখন দেশৰ ভ্ৰমণত আছে। তেওঁ ইতিমধ্যে বাহৰেইন আৰু সংযুক্ত আৰৱ ভ্ৰমণ কৰি  শীৰ্ষ নেতাসকলক সাক্ষাৎ কৰে। তেওঁৰ তৃতীয় ভ্ৰমণত ২০২০ চনৰ ২৭-২৮ নৱেম্বৰত চেচেলচলৈ যাব। জয়শংকৰে চেচেলছ ৱেভল ৰামকলৱানৰ নৱনিৰ্বাচিত সভাপতিগৰাকীক সাক্ষাৎ কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ তৰফৰ পৰা সম্ভাষণ জনাব।  

৭) থাৱাৰচান্দ গেহলোট

কেন্দ্ৰীয় সামাজিক ন্যায় আৰু সৱলীকৰণ মন্ত্ৰী থাৱাৰচান্দ গেহলটে ২০২০ চনৰ ২৫ নৱেম্বৰত তৃতীয় লিংগৰ ব্যক্তিসকলৰ বাবে এক আশ্ৰয় গৃহ আৰু এটা ৰাষ্ট্ৰীয় পোৰ্টেল  উদ্বোধন কৰে। ৰাষ্ট্ৰীয় পোৰ্টেলে তৃতীয় লিংগৰ সম্প্ৰদায়ৰ লোকসকলক কোনো শাৰীৰিক গঠনৰ অবিহনে তেওঁলোকৰ ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰ প্ৰমাণপত্ৰ আৰু পৰিচয়পত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম কৰিব।    

৮) L & T

নেচনেল হাই স্পীড ৰে’ল কৰ্পোৰেচনে (এন এইচ এছ আৰ চি এল)-এ ২০২০ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত আহমেদাবাদ-মুম্বাই বুলেট ট্ৰেইন প্ৰকল্পৰ বাবে আন্তঃগাঁথনি নির্মাণ কৰিবলৈ  লাৰ্ছান এণ্ড তুব্ৰো (এল এণ্ড টি)ৰ সৈতে ২৪০০০ কোটি টকাৰ মূল্যৰ দেশৰ সৰ্ববৃহৎ চৰকাৰী পুঁজিৰে নিৰ্ধাৰিত অসামৰিক চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰিছিল।

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: