Join Assam Study Centre Channel

Daily Current Affairs Quiz: 26- 11-2021

Daily Current Affairs Quiz: 26- 11-2021. আজিৰ কাৰেণ্ট এফেয়ার্চ শিতানত ভাৰতীয় সংবিধান, আইটিচি নাকৰ স্প্ৰে, অষ্ট্ৰেলিয়াৰ নতুন টেষ্ট অধিনায়ক আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় গাখীৰ দিৱসৰ দৰে বিষয়বোৰ সামৰি লোৱা হৈছে।

১) ভাৰতীয় সংবিধান কোন বছৰত গ্ৰহণ কৰা হৈছিল?

ক) ১৯৪৭

খ) ১৯৪৮

গ) ১৯৪৯

ঘ) ১৯৫১

২) কোনটো ভাৰতীয় কোম্পানীয়ে কোভিড-19 প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ নাকৰ স্প্ৰেৰ নিদানিক পৰীক্ষণ আৰম্ভ কৰিছে?

ক) চান ফাৰ্মা

খ) লুপিন

গ) অৰবিন্দ ফাৰ্মা

ঘ) আইটিচি

৩) কোন ৰাষ্ট্ৰই আৰ.আই.চি. বৈদেশিক মন্ত্ৰীৰ বৈঠক ২০২১-ত সভাপতিত্ব কৰিছিল?

ক) ৰাছিয়া

খ) ভাৰত

গ) চীন

ঘ) ইটালী

৪) কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে যমুনা পৰিষ্কাৰ কক্ষ গঠন কৰিছে?

ক) দিল্লী

খ) উত্তৰ প্ৰদেশ

গ) বিহাৰ

ঘ) উত্তৰাখণ্ড

৫) ভাৰতত ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ দিৱস কেতিয়া উদযাপন কৰা হয়?

ক) ২৫ নৱেম্বৰ

খ) ২৬ নৱেম্বৰ

গ) ২৭ নৱেম্বৰ

ঘ) ২৮ নৱেম্বৰ

৬) অষ্ট্ৰেলিয়াৰ ৪৭ তম টেষ্ট অধিনায়ক হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?

ক) জছ হেজলউড

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

খ) জেমছ পেটিনচন

গ) পেট কামিন্স

ঘ) মিচেল ষ্টাৰ্ক

৭) কোনখন ৰাষ্ট্ৰই এটা নতুন কোভিড-19 স্ট্ৰেইন চিনাক্ত কৰিছে যি ডেল্টা প্ৰকাৰতকৈ অধিক সংক্ৰামক হ’ব পাৰে?

ক) ইজৰাইল

খ) ইৰাণ

গ) তুৰ্কী

ঘ) দক্ষিণ আফ্ৰিকা

৮) কোন ফাৰ্মা কোম্পানীয়ে এনজাইম-আধাৰিত মাউথ স্প্ৰে বিকশিত কৰিছে?

ক) কেডিলা

খ) চিপ্লা

গ) লুপিন

ঘ) টৰেণ্ট

Daily Current Affairs Quiz: 26- 11-2021

উত্তৰসমূহ

১) ১৯৪৯

ভাৰতীয় সংবিধান ১৯৪৯ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত গৃহীত হৈছিল আৰু ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত কাৰ্যকৰী কৰা হৈছিল। সেয়েহে, ভাৰতে প্ৰতি বছৰে ২৬ নৱেম্বৰক ‘সংবিধান দিৱস’ হিচাপে স্মৰণ কৰে।

২) আইটিচি

আইটিচি লিমিটেড নামৰ এক  ভাৰতীয় কোম্পানীয়ে ২৫ নৱেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে নিশ্চিত কৰিছিল যে ই নাকৰ স্প্ৰেৰ নিদানিক পৰীক্ষণ আৰম্ভ কৰিছে যি কোভিড-19 সংক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰিব পাৰে।

৩) ভাৰত

কেন্দ্ৰীয় বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰে ২০২১ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত ৰাছিয়া, ভাৰত আৰু চীনৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীসকলৰ ১৮ তম বৈঠকত সভাপতিত্ব কৰিছিল। ২০২০ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত মস্কোত আৰআইচিৰ বিদেশ মন্ত্ৰীসকলৰ অন্তিম বৈঠকৰ পিছত ভাৰতে আৰআইচিৰ অধ্যক্ষতা গ্ৰহণ কৰিছিল। আৰ.আই.চি. অধ্যক্ষতা এতিয়া পৰৱৰ্তী বছৰৰ বাবে চীনৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীলৈ প্ৰেৰণ কৰা হ’ব।

৪) দিল্লী

দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে ২৫ নৱেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে ঘোষণা কৰিছিল যে অত্যাধিক প্ৰদূষিত যমুনা নদী পৰিষ্কাৰ কৰাৰ বাবে আন্তঃবিভাগীয় সমন্বয় আৰু প্ৰকল্পসমূহ কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে যমুনা পৰিষ্কাৰকৰণ কোষ গঠন কৰা হ’ব।

৫) ২৬ নৱেম্বৰ

২৬ নৱেম্বৰত ড০ ভাৰ্গিজ কুৰিয়েনৰ জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ দিৱস উদযাপন কৰা হযদ। কুৰিয়েনক  শ্বেত বিপ্লৱৰ জনক বুলিও জনা যায়। ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ দিৱস ২০২১ ত ড˚ কুৰিয়েনৰ ১০০ তম জন্ম জয়ন্তী উদযাপন কৰা হয়।

৬) পেট কামিন্স

পেট কামিন্সক অষ্ট্ৰেলিয়াৰ ৪৭ তম টেষ্ট অধিনায়ক হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে আৰু প্ৰাক্তন অধিনায়ক ষ্টিভ স্মিথে উপ-অধিনায়ক হিচাপে নেতৃত্বৰ ভূমিকালৈ প্ৰত্যাৱৰ্তন কৰিছে। পেট কামিন্সে টিম পেইনৰ উত্তৰাধিকাৰী হয় যিয়ে যোৱা সপ্তাহত অধিনায়ক পদৰ পৰা  অব্যাহতি লৈছিল।

৭) দক্ষিণ আফ্ৰিকা

দক্ষিণ আফ্ৰিকাই এক নতুন কোভিড-19 স্ট্ৰেইন চিনাক্ত কৰিছে যি অস্বাভাৱিকভাৱে বৃহৎ সংখ্যক পৰিৱৰ্তন বহন কৰে আৰু ডেল্টাতকৈ অধিক সংক্ৰামক হ’ব পাৰে।

৮) কেডিলা হেল্থকেয়াৰ

কেডিলা হেল্থকেয়াৰে ভিৰোশ্বিল্ড বিকশিত কৰিছে, যি হৈছে এক এনজাইম-আধাৰিত মুখৰ স্প্ৰে। সামগ্ৰীটো বর্তমানলৈকে বাণিজ্যিকভাৱে মুকলি কৰা হোৱা নাই। এনজাইম-আধাৰিত মাউথ স্প্ৰে ভাইৰেল প্ৰ’টিন ভাঙিবলৈ এনেধৰণেৰে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে, যি এক সুৰক্ষা মূলক প্ৰতিবন্ধকতা সৃষ্টি কৰে যি বিভিন্ন ভাইৰাছৰ পৰা মুখ আৰু ডিঙি সুৰক্ষিত কৰিব।

Leave a Comment

%d bloggers like this: