Join Assam Study Centre Channel

Daily Current Affairs Quiz: 25- 11-2021

Daily Current Affairs Quiz: 25- 11-2021. আজিৰ কাৰেণ্ট এফেয়ার্চ কুইজত বিনামূলীয়া তীৰ্থযাত্ৰা আঁচনি, মিৰাজ ২০০০ প্ৰশিক্ষক বিমান আৰু সংবিধান দিৱস ২০২১ আদি বিষয়সামৰি লোৱা হৈছে।

১)  দিল্লীৰ বিনামূলীয়া তীৰ্থযাত্ৰা আঁচনিৰ অধীনত প্ৰথম খন ৰেল কেতিয়া প্ৰস্থান কৰিব?

ক) ৩০ নৱেম্বৰ

খ) ডিচেম্বৰ ১

গ) ডিচেম্বৰ ২

ঘ) ডিচেম্বৰ ৩

২) কোন দেশৰ প্ৰথম মহিলা প্ৰধানমন্ত্ৰী মাগদালেনা এণ্ডাৰ্ছনে তেওঁৰ মিত্ৰজোঁটৰ চৰকাৰৰ পতনৰ পিছত প্ৰথম দিনা পদত্যাগ কৰিছিল?

ক) চুইডেন

খ) ফিনলেণ্ড

গ) ডেনমাৰ্ক

ঘ) চুইজাৰলেণ্ড

৩) দিল্লীয়ে কোন দিনাৰ পৰা কেৱল চিএনজি আৰু বৈদ্যুতিক বাহনৰ অনুমতি দিব?

ক) ২৫ নৱেম্বৰ

খ) ২৬ নৱেম্বৰ

গ) ২৭ নৱেম্বৰ

ঘ) ২৮ নৱেম্বৰ

৪) প্ৰদূষণ লকডাউনৰ পিছত কোন দিনাৰ পৰা দিল্লীৰ বিদ্যালয় আৰু শিক্ষানুষ্ঠানসমূহ পুনৰ খুলিব?

ক) ২৬ নৱেম্বৰ

খ) ২৭ নৱেম্বৰ

গ) ২৮ নৱেম্বৰ

ঘ) ২৯ নৱেম্বৰ

৫) ভাৰতীয় সেনাই কোন ৰাষ্ট্ৰৰ পৰা দুখন মিৰাজ ২০০০ প্ৰশিক্ষক বিমান লাভ কৰিছিল?

ক) জাৰ্মানী

খ) ফ্ৰান্স

গ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ

ঘ) ৰাছিয়া

৬) সংবিধান দিৱস ২০২১ কেতিয়া?

ক) ২৫ নৱেম্বৰ

খ) ২৬ নৱেম্বৰ

গ) ২৭ নৱেম্বৰ

ঘ) ২৮ নৱেম্বৰ

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

৭) নাছাৰ প্ৰথম গ্ৰহ প্ৰতিৰক্ষা পৰীক্ষা অভিযানৰ নাম কি?

ক) ডাৰ্ট

খ) স্পেচএক্স

গ) ডেছ

ঘ) এষ্ট্ৰো

Daily Current Affairs Quiz: 25- 11-2021

উত্তৰসমূহ

১) ডিচেম্বৰ ৩

দিল্লী চৰকাৰৰ বিনামূলীয়া তীৰ্থযাত্ৰা আঁচনিৰ অধীনত দিল্লীৰ পৰা অযোধ্যালৈ জ্যেষ্ঠ নাগৰিকক লৈ যোৱা প্ৰথমখন ৰে’ল ২০২১ চনৰ ৩ ডিচেম্বৰত প্ৰস্থান কৰিব। এই কথা দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে জনায়।

২) চুইডেন

চুইডেনৰ প্ৰথম গৰাকী মহিলা প্ৰধানমন্ত্ৰী মাগদালেনা এণ্ডাৰ্ছনে ২০২১ চনৰ ২৪ নৱেম্বৰত প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে ১২ ঘণ্টাতকৈও কম সময়ৰ পিছত পদত্যাগ কৰে৷ গ্ৰীণ পাৰ্টিয়ে তেওঁৰ মিত্ৰজোঁট ত্যাগ কৰাৰ পিছত এণ্ডাৰ্ছনৰ পদত্যাগ হয়, যাৰ ফলত নৰ্ডিক দেশখন ৰাজনৈতিক অনিশ্চয়তালৈ গুচি গৈছে।

৩) ২৭ নৱেম্বৰ

দিল্লীৰ পৰিৱেশ মন্ত্ৰী গোপাল ৰায়ে ২৪ নৱেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে ঘোষণা কৰিছিল যে ২৭ নৱেম্বৰৰ পৰা কেৱল চিএনজি আৰু বৈদ্যুতিক বাহনক দিল্লীত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হ’ব।

৪)  ২৯ নৱেম্বৰ

দিল্লীৰ পৰিৱেশ মন্ত্ৰী গোপাল ৰায়ে ঘোষণা কৰে যে ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত বায়ুৰ মানদণ্ড উন্নত হোৱাৰ বাবে দিল্লীৰ সকলো বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয় আৰু শিক্ষানুষ্ঠান ২৯ নৱেম্বৰৰ পৰা পুনৰ মুকলি হ’ব। Daily Current Affairs Quiz: 25- 11-2021

৫) ফ্ৰান্স

ভাৰতীয় বায়ু সেনাই চীন আৰু পাকিস্তানৰ সৈতে সীমান্ত উত্তেজনাৰ মাজত আইএএফৰ যুঁজাৰু জেট ফ্লীটৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উদগনি হিচাপে ফ্ৰান্সৰ পৰা দুখন মিৰাজ ২০০০ প্ৰশিক্ষক সংস্কৰণৰ বিমান লাভ কৰিছিল।

৬) ২৬ নৱেম্বৰ

ভাৰতে প্ৰতি বছৰে ২৬ নৱেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে ভাৰতৰ সংবিধান গ্ৰহণৰ স্মৃতিত সংবিধান দিৱস উদযাপন কৰে। ভাৰতৰ সংবিধান সভাই ১৯৪৯ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত ভাৰতৰ সংবিধান গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু ই ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত কাৰ্যকৰী হৈছিল।

৭) ডাৰ্ট

নাছাই ২৪ নৱেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে কেলিফৰ্ণিয়াৰ ভাণ্ডেনবাৰ্গ মহাকাশ বাহিনীৰ ঘাটিৰ পৰা ইয়াৰ ধৰণৰ প্ৰথম ডাৰ্ট মিছন (ডাবল এষ্ট্ৰইড ৰিডাইৰেকশ্বন টেষ্ট বুলিও জনা যায়) আৰম্ভ কৰিছিল। নাছাৰ ডাৰ্ট অভিযান হৈছে গ্ৰহাণু-বিচ্যুতি প্ৰযুক্তি পৰীক্ষা কৰা বিশ্বৰ প্ৰথম অভিযান।

Leave a Comment

%d bloggers like this: