Join Assam Study Centre Channel

Current Affairs Assamese 2024

Current Affairs Assamese 2024. Assam Study Centre এ বিভিন্ন প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলোৱা সকলো নিষ্ঠাবান ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু পাঠকৰ বাবে দৈনিক সাম্প্ৰতিক পৰিক্ৰমা কুইজ উপস্থাপন কৰি আহিছে। আজিৰ কাৰেণ্ট এফেয়ার্চত কিছু গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয় যেনে ৰেপো ৰেট, চিআইডিচি বিশ্বকৰ্মা বঁটা ২০২৪ ইত্যাদিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে ।

১) আৰ বি আইয়ে একেৰাহে সপ্তমবাৰৰ বাবে কিমান হাৰত ৰেপো ৰেট বজাই ৰাখিছে?

ক) ৬.০০

খ) ৬.২০

গ) ৬.৫০

ঘ) ৬.৭৫

২) ২০২৪ চনৰ ১৫ সংখ্যক চি আই ডি চি বিশ্বকৰ্মা বঁটাৰে কোনে সন্মানিত হৈছে?

ক) ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰীজ

খ) এছ জে ভি এন লিমিটেড

গ) আদানী গ্ৰীণ

ঘ) টাটা টেলিকম

৩) ৰাছিয়াৰ সৈতে ইউক্ৰেইনৰ যুদ্ধত সহায় কৰিবলৈ নাটোৱে কিমান বিলিয়ন ইউৰোৰ ধন আগবঢ়াবলৈ সাজু হৈছে?

ক) ৫০ বিলিয়ন ইউৰো

খ) ১০০ বিলিয়ন ইউৰো

গ) ১৫০ বিলিয়ন ইউৰো

ঘ) ২০০ বিলিয়ন ইউৰো

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব’ কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা “টেলিগ্রাম চেনেল” ত জইন হওক “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

৪) বিশ্ব বেংক গোটে শেহতীয়াকৈ কাক অৰ্থনৈতিক পৰামৰ্শদাতা পেনেলৰ সদস্য হিচাপে নিযুক্তি দিছে?

ক) অমিতাভ কান্ত

খ) ৰাজীৱ সিনহা

গ) ৰাকেশ মোহন

ঘ) অজয় মোহন সিং

৫) চিচিআই স্নুকাৰ ক্লাছিকৰ খিতাপ কোনে লাভ কৰিছিল?

ক) পংকজ আদৱানী

খ) কমল চাওলা

গ) অভয় কাপুৰ

ঘ) শ্ৰেয়ংস সিনহা

৬) প্ৰতি বছৰে কেতিয়া ৰাষ্ট্ৰীয় সামুদ্ৰিক দিৱস পালন কৰা হয়?

ক) ০৩ এপ্ৰিল

খ) ০৪ এপ্ৰিল

গ) ০৫ এপ্ৰিল

ঘ) ০৬ এপ্ৰিল

৭) প্ৰতি বছৰে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খনি সজাগতা দিৱস কেতিয়া পালন কৰা হয়?

ক) ০৩ এপ্ৰিল

খ) ০৪ এপ্ৰিল

গ) ০৫ এপ্ৰিল

ঘ) ০৬ এপ্ৰিল

Current Affairs Assamese 2024 উত্তৰসমূহ:

১) ৬.৫০

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ ৰাজ্যপাল শক্তিকান্ত দাসে আজি মুদ্ৰানীতি সমিতিৰ মূল সুতৰ হাৰ সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত ঘোষণা কৰে। একেৰাহে সপ্তমবাৰৰ বাবে আৰ বি আইয়ে ৰেপো ৰেটত কোনো পৰিৱৰ্তন কৰা নাই আৰু ইয়াক ৬.৫০ শতাংশত ৰখা হৈছে। আৰ বি আইৰ মুদ্ৰানীতি সমিতিয়ে ৫:১ সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে নীতি হাৰৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।

২) এছ জে ভি এন লিমিটেড

নিৰ্মাণ উদ্যোগ উন্নয়ন পৰিষদৰ উদ্যোগত স্থাপন কৰা ১৫ সংখ্যক চি আই ডি চি বিশ্বকৰ্মা বঁটা ২০২৪ত এছ জে ভি এন লিমিটেডে দুটা সন্মানীয় বঁটা লাভ কৰিছে। এছজেভিএনক ‘এচিভমেণ্ট এৱাৰ্ড ফৰ ক্ৰিয়েটিং ছ’চিয়েল ডেভেলপমেণ্ট এণ্ড ইমপেক্ট’ আৰু ‘চিআইডিচি পাৰ্টনাৰ্ছ ইন প্ৰগ্ৰেছ ট্ৰফী’ প্ৰদান কৰা হয়।

৩) ১০০ বিলিয়ন ইউৰো

উত্তৰ আটলাণ্টিক সন্ধি সংস্থাই (নাটোৱে) এটা প্ৰস্তাৱৰ অধীনত নিজৰ বৰ্তমানৰ নীতি সলনি কৰি ৰাছিয়াৰ সৈতে ইউক্ৰেইনৰ যুদ্ধত সহায় কৰিবলৈ পাঁচ বছৰৰ বাবে ১০০ বিলিয়ন ইউৰোৰ পুঁজি গঠন কৰিছে। এই প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াইছে নাটোৰ মহাসচিব জেন্স ষ্টলটেনবাৰ্গে। ইয়াৰ ফলত ৩২খন পশ্চিমীয়া ৰাষ্ট্ৰৰ সামৰিক মিত্ৰজোঁট নাটো ইউক্ৰেইনক সহায় কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আগৰণুৱা হ’ব। নাটো হৈছে ৩২খন সদস্য ৰাষ্ট্ৰ (৩০খন ইউৰোপীয় আৰু ২খন উত্তৰ আমেৰিকান)ৰ আন্তঃচৰকাৰী সামৰিক মিত্ৰজোঁট।

৪) ৰাকেশ মোহন

শেহতীয়াকৈ বিশ্ব বেংক গ্ৰুপে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ প্ৰাক্তন উপ-ৰাজ্যপাল ৰাকেশ মোহনক অৰ্থনৈতিক পৰামৰ্শদাতা পেনেলৰ সদস্য হিচাপে নিযুক্তি দিছে। নতুন দিল্লীস্থিত থিংক টেংক চেণ্টাৰ ফৰ ছ’চিয়েল এণ্ড ইকনমিক প্ৰগ্ৰেছ (চি এছ ই পি)-এ এই তথ্য দিছে। বৰ্তমান মোহন প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ অৰ্থনৈতিক পৰামৰ্শদাতা পৰিষদৰ অংশকালীন সদস্যও।

৫) পংকজ আদৱানী

বিশ্ব চেম্পিয়ন পংকজ আদৱানীয়ে মুম্বাইত অনুষ্ঠিত চিচিআই স্নুকাৰ ক্লাছিকৰ সময়ত নিজৰ আধিপত্য অব্যাহত ৰাখি খিতাপ দখল কৰে। ফাইনেলত পংকজে কমল চাওলাক ৮-৩ গ’লত পৰাস্ত কৰে। বিগত দুবছৰত চিচিআই স্নুকাৰ ক্লাছিক খিতাপ দখল কৰা পংকজ আদৱানীয়ে এতিয়া বিলিয়ার্ডৰ খিতাপ অক্ষুণ্ণ ৰাখিছে।

৬) ০৫ এপ্ৰিল

প্ৰতি বছৰে ৫ এপ্ৰিলত ৰাষ্ট্ৰীয় সামুদ্ৰিক দিৱস পালন কৰা হয়। ইয়াৰ দ্বাৰা দেশৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বাণিজ্য আৰু অৰ্থনৈতিক উন্নয়নত সামুদ্ৰিক খণ্ডৰ গুৰুত্ব প্ৰতিফলিত হৈছে। এই দিৱসটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯৬৪ চনৰ ৫ এপ্ৰিলত উদযাপন কৰা হৈছিল।২০২৪ চনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সামুদ্ৰিক দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে “ভৱিষ্যত নেভিগেট কৰা: প্ৰথমে সুৰক্ষা!” (ভৱিষ্যত নেভিগেট কৰা: প্ৰথমে নিৰাপত্তা!) হৈছে।

৭) ০৪ এপ্ৰিল

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খনি সজাগতা দিৱস প্ৰতি বছৰে ৪ এপ্ৰিলত পালন কৰা হয়। খনি, লেণ্ডমাইন সম্পৰ্কীয় কাম-কাজ, মানৱতাৰ প্ৰতি ইয়াৰ বিপদ আৰু প্ৰতিৰোধৰ বিষয়ে সজাগতা বিয়পোৱাৰ বাবে এই দিৱস পালন কৰা হয়। ২০০৬ চনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে এই দিৱস পালন কৰা হয়।

error: Warning, you aare not allowed to copy this element