ভাৰতীয় ইতিহাসৰ সর্ব্ববৃহৎ প্রাকৃতিক দূর্যোগ সমূহ

List of major natural disaster in India | প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ মানুহৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাহিৰত। বহুতো দুৰ্যোগ হৈছে মানৱ-নিৰ্মিত কাৰ্যকলাপৰ পৰিণাম। কিন্তু প্ৰাকৃতিক কাৰণতো কিছুমান দুৰ্যোগ হয়। ভাৰতে ইয়াৰ ইতিহাসত কিছুমান অতি মাৰাত্মক দুৰ্যোগৰ সন্মুখীন হৈছে।

Advertisement

List of major natural disaster in India

প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ হৈছে বিশ্বৰ এক সাৰ্বজনীন ঘটনা। ই লাগিলে উড়িষ্যাৰ চুপাৰ চাইনচাইন (১৯৯৯), গুজৰাট ভূমিকম্প (২০০১), ভাৰত মহাসাগৰৰ ছুনামি (২০০৪), মহাৰাষ্ট্ৰৰ খৰাং (২০১৩) আৰু উত্তৰাখণ্ড বানপানী (2013) আদি ৰূপত হ’ব পাৰে। ইয়াত আমি ভাৰতীয় ইতিহাসৰ ৭ টা অতি ভয়াৱহ প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ তালিকা  আলোচনা কৰিছোঁ।

ইয়াত আমি ভাৰতৰ ইতিহাসত শীৰ্ষৰ মাৰাত্মক প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ প্ৰকাশ কৰিছোঁ। কিন্তু সেই কথা আলোচনা কৰাৰ আগতে আমি প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ সংজ্ঞা জানিব লাগিব।

এক প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ হৈছে এক প্ৰাকৃতিক ঘটনা যি সম্পত্তিৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰে বা মানৱ জীৱনৰ ক্ষতি কৰে।   প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ উদাহৰণ: আগ্নেয়গিৰি, বানপানী, চুনামী, আৰু ভূমিকম্প, বা হাৰিকেণ বা ঘূর্ণীবতাহ ইত্যাদি।

১) কাশ্মীৰ বানপানীৰ দুৰ্যোগ, ২০১৪  

বছৰ: ২০১৪  

প্ৰভাৱিত অঞ্চলঃ ৰাজউৰী, শ্ৰীনগৰ, বান্দীপুৰ আদি।  

মৃত্যুৰ সংখ্যা: ৫৫০+  

কাৰণ: নিৰন্তৰ প্ৰচুৰ  বৰষুণ আৰু ঝিলাম নদীৰ ওফন্দা ৰূপ   এই বাঢ়নী পানীৰ ফলত ২০১৪ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত কাশ্মীৰ অঞ্চলৰ জীৱন ক্ষতিগ্রস্ত হৈছিল। নিৰন্তৰ প্ৰচুৰ  বৰষুণৰ বাবে ঝিলাম নদীৰ পানী বাচিছিল।   সেইবাবে কাশ্মীৰ অঞ্চলৰ আৱাসিক অঞ্চলত পানী বিয়পি গৈছিল । ভাৰতীয় সেনাই এই অঞ্চলৰ আক্রান্ত বাসিন্দাসকলক যথেষ্ট সহায় কৰিছিল। প্ৰায় ৫৫০ জন লোকে মৃত্যুবৰণ কৰিছিল আৰু সম্পত্তিৰ ক্ষতি ৫০০০ কোটি টকাৰ পৰা ৬০০০ কোটি টকাৰ ভিতৰত হৈছিল অনুমান কৰা হৈছিল।  

২) উত্তৰাখণ্ড বানপানী ২০১৩  

বছৰ: ২০১৩    

প্ৰভাৱিত অঞ্চলঃ ই ৰাজ্যৰ ১৩ খন জিলাৰ ভিতৰৰ ১২ খন জিলাক প্ৰভাৱিত কৰিছিল। চাৰিখন জিলা আটাইতকৈ বহুলভাৱে প্ৰভাৱিত হৈছিল । এইকেইখন হৈছে ৰুদ্ৰপ্ৰয়াগ, উত্তৰকাশী, পিথুৰাগড়, আৰু চামোলি।  

মৃত্যুৰ সংখ্যা: ৫৭০০+  

কাৰণ: প্ৰবল বৰষুণ, বিশাল ভূমিস্খলন   উত্তৰাখণ্ড বানপানী হৈছে ভাৰতৰ ইতিহাসৰ আটাইতকৈ বিপদজনক বানপানী। উত্তৰাখণ্ডত প্ৰবল বৰষুণ হৈছিল লগতে জুন ২০১৩ ত বিশাল ভূমিস্খলন হৈছিল।   জুন মাহৰ ১৪ তাৰিখৰ পৰা ১৭ তাৰিখলৈ বানপানী আৰু ভূমিস্খলন হৈ আছিল। কেদাৰনাথ তীৰ্থস্থানত প্ৰায় ১ লাখ তীৰ্থযাত্ৰী আৱদ্ধ হৈ পৰিছিল ।  

৩) বিহাৰৰ বাঢ়নী দুৰ্যোগ ২০০৭  

বছৰ: ২০০৭  

প্ৰভাৱিত অঞ্চলসমূহ: আটাইতকৈ বেছি প্ৰভাৱিত জিলাবোৰৰ নাম হৈছে ভগলপুৰ, পূৱ চম্পাৰন, দৰভংগ, পাটনা, মুজাফৰপুৰ, সাহাৰচা, চিতামাৰহি, আৰু চুপল ইত্যাদি।   

মৃত্যুৰ সংখ্যাঃ  প্রায় ১,২৮৭ জন লোক আৰু সহস্ৰাধিক পশুধনৰ মৃত্যু হৈছিল   কাৰণ: ৩০ বছৰৰ মাহিলী গড়তকৈ পাঁচ গুণ অধিক বৰষুণ   বিহাৰৰ বাঢ়নী দুৰ্যোগ ২০০৭ ক ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ দ্বাৰা বিহাৰৰ “জীৱন্ত স্মৃতি”ত আটাইতকৈ বেয়া বাঢ়নী বুলি বৰ্ণনা কৰা হৈছিল। ই বিহাৰৰ ১৯ খন জিলাক প্ৰভাৱিত কৰিছিল।   বিহাৰৰ বাঢ়নী পানীয়ে সমগ্ৰ ৰাজ্যত আনুমানিক ১০ মিলিয়ন লোকক প্ৰভাৱিত কৰিছিল। এই বানপানীৰ ফলত প্ৰায় ২৯,০০০ ঘৰ ধ্বংস কৰা হৈছিল আৰু ৪৪,০০০ ঘৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছিল, প্ৰায় ৪৮২২ খন গাওঁ আৰু ১ কোটি হেক্টৰ খেতি ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছিল।  

৪) মহাসাগৰৰ চুনামী ২০০৪  

বছৰ: ২০০৪  

আপুনি যদি আমাৰ এই Daily Current Affairs Quiz পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব’ কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

প্ৰভাৱিত অঞ্চলসমূহ: দক্ষিণ ভাৰত আৰু আন্দামান নিকোবৰ দ্বীপপুঞ্জ লাক্ষাদ্বীপ, ইণ্ডোনেছিয়া, শ্ৰীলংকা ইত্যাদি।  

মৃত্যুৰ সংখ্যা: ২.৩০ লাখ  

কাৰণ: চুনামী   ইণ্ডোনেছিয়াৰ সুমাত্রাৰ পশ্চিম উপকূলত এই আটাইতকৈ ভয়াৱহ চুনামী আৰম্ভ হৈছিল। সামগ্ৰিকভাৱে ই প্ৰায় ১২ খন দেশক প্ৰভাৱিত কৰিছিল আৰু ২.৩ লাখৰো অধিক লোকৰ মৃত্যু হৈছিল ।   এই চুনামীৰ প্ৰাবল্য আছিল ৯.১ ৰ পৰা ৯.৩ৰ ভিতৰত আৰু ই প্ৰায় ১০ মিনিট ধৰি হৈছিল। গৱেষণা অনুসৰি ই আছিল বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ ভূমিকম্প।  

৫) গুজৰাট ভূমিকম্প, ২০০১  

বছৰ: ২০০১  

প্ৰভাৱিত অঞ্চলসমূহ: কুটচ্চ্‌, আহমেদাবাদ, ভূজ, গান্ধীনগৰ, চুৰাট, সুৰেন্দ্ৰনগৰ, ৰাজকোট, জামনগৰ ইত্যাদি।  

মৃত্যুৰ সংখ্যাঃ প্ৰায় ২০,০০০, আঘাতপ্ৰাপ্ত ১৬৭,০০০ আৰু প্ৰায় ৪,০০,০০০ লোক ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়।

কাৰণ: ভূমিকম্প   ২০০১ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ভাৰতৰ ৫১তম গণৰাজ্য দিৱস উদযাপনৰ দিন আছিল। হঠাৎ কুটচ্চ (গুজৰাট)ৰ ভাচৌ তালুকাত ৰিখটাৰ স্কেলত ৭.৬ৰ পৰা ৭.৯ ভূমিকম্প হয় আৰু ই ১২০ ছেকেণ্ড ধৰি চলিছিল।   এই দুৰ্যোগত প্ৰায় ২০,০০০ লোক নিহত হয়, ১৬৭,০০০ জন লোক আঘাতপ্ৰাপ্ত হয় আৰু প্ৰায় ৪,০০,০০০ লোক গৃহহীন হৈ পৰিছিল।  

৬) চুপাৰ চাইক্লন, উৰিষ্যা ১৯৯৯  

বছৰ: ১৯৯৯  

প্ৰভাৱিত অঞ্চলঃ কেন্দ্ৰপাৰা, ভদৰাক, বালাছোৰ, কেন্দ্ৰপাৰা, জগটসিংপুৰ, গাংৰাম আৰু পুৰী আদি  জিলাসমূহ।  

মৃত্যুৰ সংখ্যা: প্ৰায় ১৫০০০+

কাৰণ: বতাহ   ১৯৯৯ চনৰ চুপাৰ চাইক্লন আছিল উত্তৰ ভাৰত মহাসাগৰৰ আটাইতকৈ বিপদজনক ক্ৰান্তীয় চাইক্লন। ইয়াৰ গতি আছিল ২৬০ কিমি/ঘণ্টা। ই কেৱল ভাৰততে নহয়, বাংলাদেশ, ম্যানমাৰ আৰু থাইলেণ্ডক প্ৰভাৱিত কৰিছিল।   অনুমান অনুসৰি প্ৰায় ১৫০০০ লোকৰ মৃত্যু হৈছিল, প্ৰায় ১.৬৭ নিযুত লোক গৃহহীন হৈ পৰিছিল, আৰু ২.৭৫ লাখৰো অধিক ঘৰ ধ্বংস  হৈছিল।  

৭) বঙ্গৰ দূর্ভিক্ষ ১৭৭০  

বছৰ: ১৭৭০  

প্ৰভাৱিত অঞ্চলসমূহ: পশ্চিম বংগ (বিৰভূম আৰু মুর্চিদাবাদ), বিহাৰ (টিৰহাট, চম্পাৰন, আৰু বেটিয়া), উৰিষ্যা, আৰু বাংলাদেশ   মৃত্যুৰ সংখ্যা: প্ৰায় ১ কোটি  

কাৰণ: খৰাং  

নোবেল বঁটা বিজয়ো ভাৰতীয় অৰ্থনীতিবিদ অমৰ্ত্য সেনে এই দুৰ্ভিক্ষক মানৱ-নিৰ্মিত দুৰ্যোগ বুলি বৰ্ণনা কৰিছে।  এই অকালৰ সম্পূৰ্ণ সময়ছোৱাত ক্ষুধাৰ বাবে প্ৰায় ১০ মিলিয়ন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল।

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: