Join Assam Study Centre Channel

Daily Currenta Affairs Quiz: 28- 11-2021

Daily Currenta Affairs Quiz: 28- 11-2021 | Current Affairs Assam হৈছে আমাৰ এক ব্যতিক্রমী প্রচেষ্টা। Assamese Current Affairs শিতানত আজি আমি “গ্লোবেল ষ্টেট অফ ডেমক্ৰেচী ২০২১”, ‘মাটোচিনহোছ মেনিফেষ্টো’ “FrogID” আদি বিষয় আলোচনা কৰিছো।

১) থিংক টেংক আইডিয়াৰ “গ্লোবেল ষ্টেট অফ ডেমক্ৰেচী ২০২১” অনুসৰি কোনখন দেশক ইয়াৰ বাৰ্ষিক “বেকস্লাইডিং” গণতন্ত্ৰৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল?

ক) ভাৰত

খ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ

গ) ব্ৰাজিল

ঘ) ইউকে

২)  বাতৰিৰ শিৰোনামা দখল কৰা ‘মাটোচিনহোছ মেনিফেষ্টো’ কোন মহাকাশ সংস্থাৰ দ্বাৰা অনুমোদিত?

ক) ইছৰো

খ) নাছা

গ) ESA

[ঘ] JAXA

৩) গংগা-ব্ৰহ্মপুত্ৰ-মেঘনা (জিবিএম) নদী অৱবাহিকা সন্দৰ্ভত ডব্লিউ.এম.অ’ৰ বৈঠক কোন ঠাইত অনুষ্ঠিত হৈছে?

ক) বাৰাণসী

খ) নতুন দিল্লী

গ) পাটনা

ঘ) লক্ষ্ণৌ

৪)  বাতৰিৰ শিৰোনাম দখল কৰা তান্তিয়া মামা কোনখন ৰাজ্যৰ এজন জনজাতীয় নেতা আছিল?

ক) কৰ্ণাটক

খ) মহাৰাষ্ট্ৰ

গ) মধ্য প্ৰদেশ

ঘ) ঝাৰখণ্ড

৫) “FrogID” কোনখন দেশৰ ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক বিজ্ঞান ভেকুলী চিনাক্তকৰণ উদ্যোগ?

ক) ভাৰত

খ) অষ্ট্ৰেলিয়া

গ) জাপান

ঘ) জাৰ্মানী

৬) “মাগদালেনা এণ্ডাৰ্ছন” কোনখন দেশৰ প্ৰথম মহিলা প্ৰধানমন্ত্ৰী আছিল, যিয়ে ১২ ঘণ্টাতকৈও কম কাৰ্যকালত পদত্যাগ কৰিছে?

ক) ডেনমাৰ্ক

খ) অষ্ট্ৰেলিয়া

গ) চুইডেন

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

ঘ) জার্মানী

৭) সকলো এনএফএছএ হিতাধিকাৰীক প্ৰতি মাহে পাঁচ কিলোগ্ৰাম শস্য বিনামূলীয়াকৈ প্ৰদান কৰা আঁচনিখনৰ নাম কি?

ক) প্ৰধানমন্ত্ৰী – কেভিৱাই

খ) প্ৰধানমন্ত্ৰী – জেডিৱাই

গ) পিএম – এফবিৱাই

ঘ) প্ৰধানমন্ত্ৰী – জিকেএৱাই

৮) ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিয়াল আৰু স্বাস্থ্য জৰীপ (এনএফএইচএছ-5) অনুসৰি ২০১৯-২০২১ চনত দেশত প্রতি ১০০০ পুৰুষৰ বিপৰীতে কিমান গৰাকী মহিলা আছে?

ক) ১০০০

খ) ৯৪১

গ) ১০২০

ঘ) ৯১৬

৯)  প্ৰকল্প ৭৫-ৰ অধীনত শেহতীয়াকৈ ভাৰতীয় নৌসেনাক কমিছন কৰা চতুৰ্থ ষ্টিল্থ স্কৰ্পিন শ্ৰেণীৰ চাবমেৰিন কোনটো?

ক) আইএনএছ চক্ৰ

খ) আইএনএছ হামচা

গ) আইএনএছ হামলা

ঘ) আইএনএছ ভেলা

১০) পাকিস্তানে ভাৰতক কোনখন দেশলৈ ৫০০০০ টন ঘেঁহু আৰু জীৱন ৰক্ষাকাৰী ঔষধ পৰিবহন কৰিবলৈ অনুমতি দিছে?

ক) তুৰ্কমেনিস্তান

খ) ইৰাণ

গ) আফগানিস্তান

ঘ) তাজিকিস্তান

উত্তৰসমূহ

Daily Currenta Affairs Quiz: 28- 11-2021

১) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ

ইণ্টাৰনেচনেল থিংক টেংক ইণ্টাৰনেচনেল ইনষ্টিটিউট ফৰ ডেমক্ৰেচী এণ্ড ইলেক্ট’ৰেল এচিষ্টেন্সে (আইডিআইএ) “গ্লোবেল ষ্টেট অৱ ডেমক্ৰেচী ২০২১” শীৰ্ষক প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ কৰিছে।

ই আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰক প্ৰথমবাৰৰ বাবে ইয়াৰ বাৰ্ষিক “বেকস্লাইডিং” গণতন্ত্ৰৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছিল। এইটোও কোৱা হৈছিল যে তেওঁলোকৰ তথ্যই সূচায় যে বেকস্লাইডিং খণ্ডটো কমেও ২০১৯ চনত আৰম্ভ হৈছিল। ২০২১ চনলৈকে, বিশ্বত ৯৮ খন গণতন্ত্ৰ থাকিব, যি বহু বছৰৰ ভিতৰত সৰ্বনিম্ন সংখ্যা, ভাৰত, ফিলিপাইনছ আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ দৰে কিছুমান দেশে গণতান্ত্ৰিক উলংঘনৰ পৰিমাণৰ ব্যৱস্থা আৰোপ কৰিছিল।

২) ESA

ইউৰোপীয় মহাকাশ সংস্থা (ইএছএ) পৰিষদে ইউৰোপত স্থানৰ ব্যৱহাৰ ত্বৰান্বিত কৰিবলৈ ‘মাটোচিনহোছ মেনিফেষ্টো’ত অনুমোদন জনাইছে।

ইএছএৰ ২২ খন সদস্য ৰাষ্ট্ৰৰ মন্ত্ৰীসকলে স্বাক্ষৰ কৰা নতুন দস্তাবেজখনত “ত্বৰক” নামৰ তিনিটা জৰুৰী পদক্ষেপৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে। তেওঁলোকে দুটা অভিযানত স্বাক্ষৰ কৰে, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে মহাকাশচাৰীসকলক মহাকাশলৈ উৎক্ষেপণ কৰা আৰু বৃহস্পতিৰ হিমায়িত চন্দ্ৰ এনচেলাডাছৰ অনুসন্ধান ৰখাৰ বাবে ইএছএ-ৰ নিজা প্ৰণালী স্থাপন কৰা।

৩) নতুন দিল্লী

বিশ্ব বতৰ বিজ্ঞান সংস্থা (ডব্লিউএমঅ’), পৃথিৱী বিজ্ঞান মন্ত্ৰালয় (এম.ও.ই.এছ.) আৰু ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগৰ (আই.এম.ডি.) দ্বাৰা যুটীয়াভাৱে আয়োজিত গংগা-ব্ৰহ্মপুত্ৰ-মেঘনা (জি.বি.এম.) নদী অৱবাহিকা সন্দৰ্ভত শেহতীয়াকৈ নতুন দিল্লীত এখন বৈঠক আৰম্ভ হৈছে।

নেপাল, বাংলাদেশ, ভূটান আৰু চীনৰ বিজ্ঞানীসকলে বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰিছে। ভাৰত আৰু ইয়াৰ চুবুৰীয়া দেশবোৰে সীমাৰ ওপৰৰ জিবিএম অৱবাহিকা ভাগ-বতৰা কৰি জলবিজ্ঞান এছ.ও.এছ. প্ৰণালী এটা বিকশিত কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে, যি হৈছে জলাশয়, নদী আৰু বান্ধৰ পানীৰ তথ্য ভাগ-বতৰা কৰাৰ এক প্ৰণালী।

৪)  মধ্য প্ৰদেশ

মধ্য প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী শিৱৰাজ সিং চৌহানে ঘোষণা কৰিছিল যে ইন্দোৰৰ পাটালপানী ৰেল ষ্টেচনৰ নাম তান্টিয়া মামা ৰেল ষ্টেচন হিচাপে নামাকৰণ কৰা হ’ব।

তাণ্টিয়া মধ্য প্ৰদেশত জন্মগ্ৰহণ কৰা থলুৱা আদিবাসী সম্প্ৰদায়ৰ ভিল জনজাতিৰ সদস্য আছিল। মামা তান্তিয়া ভিলক ৪ ডিচেম্বৰত ব্ৰিটিছে ফাঁচী দিছিল।

৫) অষ্ট্ৰেলিয়া

ফ্ৰগআইডি হৈছে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক বিজ্ঞান ভেকুলী চিনাক্তকৰণ প্ৰচেষ্টা। এইটো অষ্ট্ৰেলিয়াৰ শীৰ্ষ প্ৰাকৃতিক ইতিহাস সংগ্ৰহালয় আৰু আইবিএমৰ অংশীদাৰীত্বত অষ্ট্ৰেলিয়ান সংগ্ৰহালয়ৰ নেতৃত্বত এটা প্ৰকল্প।

শেহতীয়াকৈ, দুটা নতুন প্ৰজাতি, যাৰ নাম হৈছে ক্ষীণ ব্লিটিং গছৰ ভেকুলী (লিটোৰিয়া বালাটাছ) আৰু চিঞৰ বাখৰ কৰা গছৰ ভেকুলী (লিটোৰিয়া কুইৰিটাছ), নাগৰিক বিজ্ঞানীসকলৰ সহায়ত আৰু ফ্ৰগআইডি এপৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ ৰেকৰ্ডিংবোৰ বৈজ্ঞানিকভাৱে বৰ্ণনা কৰা হৈছে।

৬) চুইডেন

ছ’চিয়েল ডেমক্ৰেট মাগদালেনা এণ্ডাৰ্ছন চুইডেনৰ প্ৰথম মহিলা প্ৰধানমন্ত্ৰী আছিল, যি অলপতে ১২ ঘণ্টাতকৈও কম সময়ৰ ভিতৰত শীৰ্ষ পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰিছে। মিত্ৰজোঁটৰ পতনৰ বাবে তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল যেতিয়া মিত্ৰজোঁটৰ সংখ্যালঘু গ্ৰীণ পাৰ্টিয়ে পদত্যাগ কৰিছিল।

৭) পিএম – জিকেএ

চিঅ’ভিআইডি ১৯ সম্পৰ্কীয় ব্যাঘাত আৰু লকডাউনৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত ভাৰত চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰিব কল্যাণ অন্ন যোজনা আৰম্ভ কৰিছিল। আঁচনিখনে সকলো এনএফএছএ হিতাধিকাৰীক প্ৰতি মাহে পাঁচ কিলোগ্ৰাম শস্য বিনামূলীয়াকৈ প্ৰদান কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।

শেহতীয়াকৈ, ভাৰত চৰকাৰে আঁচনিখন ডিচেম্বৰ ২০২১-ৰ পৰা মাৰ্চ ২০২২ লৈ বৃদ্ধি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। Current Affairs Assam

৮) ১০২০

ভাৰত চৰকাৰৰ কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে শেহতীয়াকৈ ২০১৯ ৰ পৰা ২০২১ চনৰ ভিতৰত দুটা পৰ্যায়ত অনুষ্ঠিত ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিয়াল আৰু স্বাস্থ্য জৰীপৰ (এনএফএইচএছ-৫) পঞ্চম পৰ্যায়ৰ ফলাফল প্ৰকাশ কৰিছে।

জৰীপ অনুসৰি, ২০১৯-২০২১চনত, দেশত প্রতি ১০০০ পুৰুষৰ বিপৰী্তে ১০২০ গৰাকী মহিলা আছে। লগতে, মুঠ উৰ্বৰতাৰ হাৰ ২ লৈ হ্ৰাস পাইছে।

৯) আইএনএছ ভেলা

ভাৰতীয় নৌসেনাই আইএনএছ ভেলা কমিছন আৰু অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছে, যি হৈছে প্ৰকল্প ৭৫-ৰ অধীনত নিৰ্মিত ভাৰতৰ চতুৰ্থ ষ্টিল্থ স্কৰ্পিন শ্ৰেণীৰ চাবমেৰিন। জাহাজখন ফ্ৰান্সৰ Current Affairs Assam নেভেল গ্ৰুপৰ সহযোগত মাজাগাঁও ডক শ্বিপবিল্ডাৰছ লিমিটেডে নিৰ্মাণ কৰিছিল।

আই.এন.এছ. কালভাৰী, খান্দেৰী, কৰণজ হৈছে নৌসেনাত নিৰ্মাণ কৰা আৰু অন্তৰ্ভুক্ত কৰা আন তিনিটা স্কৰপিন শ্ৰেণীৰ চাবমেৰিন।

১০)  আফগানিস্তান

পাকিস্তান চৰকাৰে ভাৰতক ভাৰতৰ পৰা ৱাঘা স্থল সীমান্তৰ মাজেৰে আফগানিস্তানলৈ ৫০০০০ টন ঘেঁহু আৰু জীৱন ৰক্ষাকাৰী ঔষধ পৰিবহন কৰাৰ আনুষ্ঠানিক অনুমতি দিছে। এই অনুমতি আফগানসকলৰ বাবে এক সদিচ্ছাৰ অঙ্গীকাৰ হিচাপে আহিছে।

ভাৰতে আফগানিস্তানক মানৱীয় ভিত্তিত ঘেঁহু আৰু অন্যান্য অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী যোগান ধৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে। কিন্তু, আফগানিস্তানলৈ কোনো বিমান পৰিচালনা নোহোৱাকৈ, পাকিস্তানৰ পৰা অনুমতি অমীমাংসিত হৈ থকাৰ বাবে যোগান চলোৱা হোৱা নাছিল। Current Affairs Assam

Leave a Comment

%d bloggers like this: