Join Assam Study Centre Channel

Daily Current Affairs Quiz | Assamese

Daily Current Affairs Quiz | Assamese

আজিৰ সাম্প্ৰতিক পৰিক্ৰমা প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰত ঘূৰ্ণীবতাহ জাৱাদ, ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ দিৱস ২০২১ আৰু ৱ’মেন অফ দা ইয়েৰ বঁটা আদি বিষয়বোৰ সামৰি লোৱা হৈছে।

১) অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ আৰু উৰিষ্যাত ঘূৰ্ণীবতাহ জাৱাদ কেতিয়া অহাৰ সম্ভাৱনা আছে?

ক) ৪ ডিচেম্বৰ

খ) ১০ ডিচেম্বৰ

গ) ১৫ ডিচেম্বৰ

ঘ) ২০ ডিচেম্বৰ

২) ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ দিৱস কেতিয়া পালন কৰা হয়?

ক) ১ ডিচেম্বৰ

খ) ২ ডিচেম্বৰ

গ) ৩ ডিচেম্বৰ

ঘ) ৪ ডিচেম্বৰ

৩) গৃহমন্ত্ৰীয়ে কোনখন চহৰত মা শকুম্ভৰী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছিল?

ক) চাহাৰনপুৰ

খ) চনিপত

গ) লক্ষ্ণৌ

ঘ) অযোধ্যা

৪)  বিশ্ব এথলেটিকছৰ দ্বাৰা কাক ৱমেন অফ দা ইয়েৰ বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে?

ক) পিটি ঊষা

খ) অঞ্জু ববি জৰ্জ

গ) দুতি চান্দ

ঘ) হিমা দাস

৫) কোনখন দেশৰ নামমাত্ৰ জিডিপি ইউএনডিপিৰ মতে এবছৰৰ ভিতৰত ২০ শতাংশ হ্ৰাস হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে?

ক) ইৰাণ

খ) পাকিস্তান

গ) আফগানিস্তান

ঘ) উত্তৰ কোৰিয়া

৬) ভাৰতে কোন ৰাষ্ট্ৰৰ সৈতে প্ৰায় ৭.৫ লাখ AK-203 এছল্ট ৰাইফল ক্ৰয় কৰাৰ চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰাৰ কথা আছে?

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

ক) ৰাছিয়া

খ) জাৰ্মানী

গ) ফ্ৰান্স

ঘ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ

৭) মহিলা টেনিছ সংস্থাই ইয়াৰ সকলো প্ৰতিযোগিতা কোনখন দেশত স্থগিত ৰাখিছে?

ক) চীন

খ) দক্ষিণ কোৰিয়া

গ) ইণ্ডোনেছিয়া

ঘ) দক্ষিণ আফ্ৰিকা

৮) নিম্নলিখিত কোনজন খেলুৱৈক তেওঁৰ ফ্ৰেঞ্চাইজিৰ পৰা মুকলি কৰা হৈছে?

ক) কে এল ৰাহুল

খ) ঋষভ পন্ত

গ) মায়াংক আগৰৱালা

ঘ) সঞ্জু চেমচন

Daily Current Affairs Quiz | Assamese

Daily Current Affairs Quiz | Assamese ৰ উত্তৰসমূহ

উত্তৰসমূহ

১) ৪ ডিচেম্বৰ

২০২১ চনৰ ৪ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ, উৰিষ্যা আৰু পশ্চিম বংগত ঘূৰ্ণীবতাহ জাৱাদ নামৰ এটা ঘূৰ্ণীবতাহ অহাৰ সম্ভাৱনা আছে।  ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগৰ মতে, পৰৱৰ্তী ২৪ ঘণ্টাত আন্দামান সাগৰৰ কেন্দ্ৰীয় অংশত এটা নিম্ন চাপৰ এলেকা বংগোপসাগৰৰ কেন্দ্ৰীয় অংশত ঘূৰ্ণীবতাহত পৰিণত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

২) ২ ডিচেম্বৰ

১৯৮৪ চনৰ ভূপাল গেছ ট্ৰেজেডীত প্ৰাণ হেৰুওৱা লোকসকলৰ স্মৃতিত ২ ডিচেম্বৰত ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ দিৱস পালন কৰা হয়। ভূপাল দুৰ্যোগ ১৯৮৪ চনৰ ২-৩ ডিচেম্বৰত ইউনিয়ন কাৰ্বাইড ইণ্ডিয়া লিমিটেড (ইউচিআইএল) কীটনাশক প্ৰকল্পত গেছ লিক হোৱাৰ ঘটনা আছিল, য’ত হাজাৰ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। ইয়াক পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ বেয়া ঔদ্যোগিক দুৰ্যোগৰ ভিতৰত গণ্য কৰা হয়। ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰদূষণ প্ৰতিৰোধ দিৱসে ঔদ্যোগিক প্ৰক্ৰিয়া আৰু ঔদ্যোগিক দুৰ্যোগৰ ফলত হোৱা প্ৰদূষণসম্পৰ্কে সজাগতা বিয়পোৱাৰ দিশত কাম কৰে।

৩) চাহাৰনপুৰ

কেন্দ্ৰীয় গৃহ আৰু সহযোগিতা মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে ২ ডিচেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে উত্তৰ প্ৰদেশৰ চাহাৰনপুৰত মা শকুম্ভাৰী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰে। ২০২২ চনৰ উত্তৰ প্ৰদেশ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ মাত্ৰ কেইমাহমান আগতে এই আধাৰশিলা স্থাপন কৰা হৈছে।

৪) অঞ্জু ববি জৰ্জ

বিশ্ব এথলেটিক্সে ভাৰতত খেলৰ জগতত আগবঢ়োৱাৰ প্ৰচেষ্টাৰ বাবে স্প্ৰিণ্টাৰ অঞ্জু ববি জৰ্জক ‘ৱমেন অফ দা ইয়েৰ’ হিচাপে বঁটা প্ৰদান কৰিছে। অঞ্জু ববি জৰ্জ এজন প্ৰাক্তন আন্তৰ্জাতিক লং জাম্প তাৰকা। তেওঁ এতিয়াও খেলৰ সৈতে সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত হৈ আছে।

৫)  আফগানিস্তান

১ ডিচেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ উন্নয়ন কাৰ্যসূচী (ইউএনডিপি) অনুসৰি আফগানিস্তানৰ নামমাত্ৰ জিডিপি ২০২০ চনত ২০ বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰৰ পৰা মাত্ৰ এবছৰৰ ভিতৰত ১৬ বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰলৈ ২০ শতাংশ হ্ৰাস হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। এক নতুন আৰ্থ-সামাজিক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, জৰুৰী সংশোধনমূলক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ নকৰিলে পৰৱৰ্তী বছৰবোৰত হ্ৰাস ৩০ শতাংশত উপনীত হ’ব পাৰে।

Get Assamese current affairs in Assamese language

৬) ৰাছিয়া

ৰাছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভ্লাদিমিৰ পুটিনৰ ভাৰত ভ্ৰমণৰ সময়ত ভাৰত আৰু ৰাছিয়াই ৬ ডিচেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে ৭.৫ লাখ AK-203 এছল্ট ৰাইফল যোগান ধৰাৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰাৰ কথা আছে। এই চুক্তিয়ে ভাৰত আৰু ৰাছিয়াৰ সামৰিক সম্পৰ্কক এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসাহ প্ৰদান কৰিব। নিৰাপত্তা সম্পৰ্কীয় কেবিনেট কমিটিৰ পৰা চূড়ান্ত অনুমোদন সহ চুক্তিখনত ইতিমধ্যে সকলো প্ৰয়োজনীয় অনুমোদন প্ৰদান কৰা হৈছে।

৭) চীন

চীনা টেনিছ খেলুৱৈ পেং চুয়াইৰ সুৰক্ষাক লৈ উদ্বেগৰ পিছত মহিলা টেনিছ সংস্থাই (ডব্লিউটিএ) চীনত ইয়াৰ সকলো প্ৰতিযোগিতা স্থগিত ৰখাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। ২ নৱেম্বৰত চীনৰ এজন শীৰ্ষ চৰকাৰী বিষয়াৰ বিৰুদ্ধে যৌন নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰাৰ পিছত যোৱা কেইসপ্তাহমানত খেলুৱৈগৰাকীৰ সুস্থতাক লৈ ডব্লিউটিএ চীনা চৰকাৰৰ সৈতে বিবাদত লিপ্ত হৈছে। assamese current affairs

৮) কে এল ৰাহুল

পঞ্জাৱ কিংছে মায়াংক আগৰৱাল আৰু আনকেপড আৰ্শদীপ সিঙকে ধৰি দুজন খেলুৱৈক ধৰি ৰাখিছিল আৰু আই পি এল ২০২২ ৰ সময়ত অধিনায়ক কে এল ৰাহুল আৰু ক্ৰিছ গেইলকে ধৰি গুৰুত্বপূৰ্ণ খেলুৱৈসকলক এৰি দিব লগা হৈছিল। পঞ্জাৱ কিংছৰ মুখ্য প্ৰশিক্ষক অনিল কুম্বলে য়ে ৰখা খেলুৱৈসকলৰ নাম ঘোষণা কৰাৰ সময়ত স্পষ্ট কৰিছিল যে তেওঁলোকে কে এল ৰাহুলক ধৰি ৰাখিব বিচাৰিছিল কিন্তু তেওঁ নিলামলৈ যোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল আৰু তেওঁলোকে তেওঁৰ সিদ্ধান্তক সন্মান কৰে।

Leave a Comment

%d bloggers like this: