Join Assam Study Centre Channel

Daily Current Affairs Quiz | Assamese

Daily Current Affairs Quiz | Assamese. Get Assam current affairs daily. Our current affairs Assam will be helpful for any type of competitive examination.

আজিৰ কাৰেণ্ট এফেয়ার্চ শিতানত ভূপাল গেছ ট্ৰেজেডী, সূৰ্যগ্ৰহণ ২০২১ আৰু ফৰ্চুন ইণ্ডিয়া ৫০ আটাইতকৈ শক্তিশালী মহিলাৰ দৰে বিষয়বোৰ সামৰি লোৱা হৈছে।

১) কোনখন ভাৰতীয় ৰাজ্যই ভাৰতৰ প্ৰথম দুটা অমাইক্ৰন কোভিড প্ৰকাৰৰ ঘটনাৰ প্ৰতিবেদন দিছে?

ক) কেৰালা

খ) তামিলনাডু

গ) কৰ্ণাটক

ঘ) ৰাজস্থান

২) কোন বছৰত ভূপাল গেছৰ শোকাৱহ দুৰ্যোগ সংঘটিত হৈছিল?

ক) ১৯৮১

খ) ১৯৮৪

গ) ১৯৯০

ঘ) ১৯৯১

৩) সূৰ্যগ্ৰহণৰ সময়ত, সূৰ্যৰ সন্মুখত কি আহে আৰু ইয়াৰ পোহৰ অৱৰুদ্ধ কৰে?

ক) পৃথিৱী

খ) চন্দ্ৰ

গ) শুক্ৰ

ঘ) মঙ্গল গ্ৰহ

৪) কোন প্ৰাক্তন ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰপতিৰ জন্ম জয়ন্তী ৩ ডিচেম্বৰত উদ্‌যাপন কৰা হয়?

ক) ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ

খ) সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণ

গ) ভি ভি গিৰি

ঘ) কে আৰ নাৰায়ণন

৫) ২০২১ চনৰ অন্তিম সূৰ্যগ্ৰহণ কেতিয়া হ’ব?

ক) ডিচেম্বৰ ৪

খ) ডিচেম্বৰ ৫

গ) ৭ ডিচেম্বৰ

ঘ) ডিচেম্বৰ ৯

৬) ফৰ্চুন ইণ্ডিয়া ৫০ আটাইতকৈ শক্তিশালী মহিলা তালিকাত কোনে শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছে?

ক) নিৰ্মলা সীতাৰমণ

খ) নীতা আম্বানী

গ) গীতা গোপীনাথ

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

ঘ) প্ৰিয়ংকা চোপ্ৰা

৭) আন্তৰ্জাতিক প্ৰতিবন্ধী ব্যক্তি দিৱস কেতিয়া পালন কৰা হয়?

ক) ডিচেম্বৰ ৩

খ) ডিচেম্বৰ ৪

গ) ডিচেম্বৰ ৫

ঘ) ডিচেম্বৰ ৬

৮) আইএমএফৰ প্ৰথম উপ পৰিচালনা সঞ্চালক হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হ’ব?

ক) গীতা গোপীনাথ

খ) সুচিত্ৰা এলা

গ) সৌম্য স্বামীনাথন

ঘ) কিৰণ মজুমদাৰ

Daily Current Affairs Quiz | Assamese উত্তৰসমূহ

১) কৰ্ণাটক

২ ডিচেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে ভাৰতৰ কৰ্ণাটকত ওমাইক্ৰনৰ দুটা ঘটনা ধৰা পৰিছিল। ৰোগী দুজনৰ ভিতৰত এজন ৬৬ বছৰীয়া পুৰুষ, যাক ইতিমধ্যেই সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা হৈছিল আৰু তেওঁ দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ পৰা ডুবাই হৈ উভতি আহিছিল। আনহাতে দ্বিতীয় জন সংক্ৰমিত ব্যক্তি হৈছে এজন ৪৬ বছৰীয়া পুৰুষ।

২) ১৮৮৪

১৯৮৪ চনৰ ২-৩ ডিচেম্বৰৰ নিশা মধ্য প্ৰদেশৰ ভূপালত থকা ইউনিয়ন কাৰ্বাইড ইণ্ডিয়া লিমিটেড (ইউচিআইএল) কীটনাশক প্ৰকল্পত গেছ লিক হোৱাৰ সময়ত ভূপাল গেছ দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হৈছিল। এই দুৰ্যোগক পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ বেয়া ঔদ্যোগিক দুৰ্যোগ হিচাপে গণ্য কৰা হয়, কিয়নো ৫,০০০,০০০ ৰো অধিক লোক মিথাইল আইচোচাইনেট (এম.আই.চি.) গেছৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিছিল।

৩) চন্দ্ৰ

যেতিয়া চন্দ্ৰ সূৰ্য আৰু পৃথিৱীৰ মাজত আহে আৰু কিছুমান অঞ্চলত সূৰ্যৰ পোহৰ আংশিক বা সম্পূৰ্ণৰূপে অৱৰুদ্ধ কৰে আৰু পৃথিৱীত ছাঁ পেলায় তেতিয়া সূৰ্যগ্ৰহণ হয়। সূৰ্য, চন্দ্ৰ আৰু পৃথিৱী পোনপটীয়া শাৰীত থাকিলে সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণ হয়।

৪) ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ

ভাৰতৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি ড˚ ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদৰ জন্ম জয়ন্তী ৩ ডিচেম্বৰত পালন কৰা হয়। প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীৰ জন্ম ১৮৮৪ চনৰ ৩ ডিচেম্বৰত হৈছিল। তেওঁ ১৯৫০ চনৰ পৰা ১৯৬২ চনলৈ কাৰ্যালয়ত আছিল। প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি তথা ভাৰত ৰত্ন ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদৰ জন্ম জয়ন্তীত শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে।

৫) ডিচেম্বৰ ৪

২০২১ চনৰ অন্তিম সূৰ্যগ্ৰহণ ৪ ডিচেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে হ’ব। সূৰ্যগ্ৰহণ ভাৰতৰ পৰা দৃশ্যমান নহ’ব কিন্তু মানুহে ইয়াক নাছাৰ লাইভ ষ্ট্ৰীমৰ জৰিয়তে চাব পাৰে। সম্পূৰ্ণ সূৰ্যগ্ৰহণ কেৱল এণ্টাৰ্কটিকাৰ পৰা দৃশ্যমান হ’ব আনহাতে দক্ষিণ অঞ্চলৰ আন কিছুমান অংশত আংশিক সূৰ্যগ্ৰহণ দেখা যাব।

৬) নিৰ্মলা সীতাৰমণ

বিত্ত মন্ত্রী নিৰ্মলা সীতাৰমণ ফৰ্চুন ইণ্ডিয়া ৫০ আটাইতকৈ শক্তিশালী মহিলা তালিকাৰ শীৰ্ষস্থানত আছে আনহাতে ৰিলায়েন্সৰ নীতা আম্বানীয়ে দ্বিতীয় স্থান দখল কৰিছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মুখ্য বিজ্ঞানী সৌম্য স্বামীনাথন তৃতীয় স্থানত আছে । Daily Current Affairs Quiz | Assamese

৭)  ৩ ডিচেম্বৰ

প্ৰতি বছৰে বিশ্বব্যাপী ৩ ডিচেম্বৰত আন্তৰ্জাতিক প্ৰতিবন্ধী ব্যক্তি দিৱস  পালন কৰা হয়। দিনটোত যিকোনো প্ৰকাৰৰ বিকলাঙ্গতাৰে জীয়াই থকা লোকসকলৰ বাবে উৎসৰ্গিত আৰু তেওঁলোকে সন্মুখীন হোৱা দৈনন্দিন প্ৰত্যাহ্বানবোৰৰ প্ৰতি মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰাৰ লক্ষ্য ৰখা হয়।

৮) গীতা গোপীনাথ

আন্তৰ্জাতিক মুদ্ৰা নিধিৰ (আইএমএফ) মুখ্য অৰ্থনীতিবিদ গীতা গোপীনাথে আইএমএফৰ প্ৰথম উপ-পৰিচালনা সঞ্চালক হিচাপে এক নতুন ভূমিকা গ্ৰহণ কৰিব। গোপীনাথ আইএমএফৰ দ্বিতীয় স্থানৰ বিষয়া হ’ব। তেওঁ প্ৰথম উপ পৰিচালনা সঞ্চালক জেফ্ৰি ওকামোটোৰ স্থান ল’ব যিয়ে ২০২২ চনৰ আৰম্ভণিতে আইএমএফ এৰি যোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। Assam current affairs

Leave a Comment

%d bloggers like this: