Join Assam Study Centre Channel

Daily Current Affairs Quiz: 14- 11-2021

Daily Current Affairs Quiz. আজিৰ সাম্প্ৰতিক বিষয়ৰ কুইজত নতুন এনচিবি সঞ্চালক প্ৰধান, নৌ সেনাপ্ৰধান, ভাৰতৰ প্ৰথম বিশ্বমানৰ ৰেল ষ্টেচন আৰু ইউনেস্কোৰ ক্ৰিয়েটিভ চিটিজ নেটৱৰ্ক ২০২১ আদি বিষয় সামৰি লোৱা হৈছে।

Daily Current Affairs Quiz

১) নাৰ্কোটিক্স নিয়ন্ত্ৰণ ব্যুৰোৰ নতুন সঞ্চালক প্ৰধান হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?

ক) অতুল কাৰৱাল

খ) আৰ হৰি কুমাৰ

গ) শীল বৰ্ধন

ঘ) এছ এন প্ৰধান

২) নৌ সেনাৰ পৰৱৰ্তী প্ৰধান হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?

ক) অজিত কুমাৰ পি

খ) অতুল কুমাৰ জৈন

গ) আৰ হৰি কুমাৰ

ঘ) অজেন্দ্ৰ বাহাদুৰ সিং

৩) ৰাজহুৱা পৰিক্ৰমা ক্ষেত্ৰত  অৱদানৰ বাবে কোন বিশ্ব নেতাক সন্মানীয় পদ্ম বিভূষণ বঁটা ২০২১ বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল?

ক) এঞ্জেলা মাৰ্কেল

খ) শিনজো আবে

গ) ভ্লাদিমিৰ পুটিন

ঘ) বাৰাক অবামা

৪) ভাৰতৰ প্ৰথম বিশ্বমানৰ ৰেল ষ্টেচন ১৫ নৱেম্বৰত কোনখন চহৰত উদ্বোধন কৰা হ’ব?

ক) মুম্বাই

খ) লক্ষ্ণৌ

গ) ভূপাল

ঘ) নতুন দিল্লী

৫) কোনখন ভাৰতীয় চহৰে ইউনেস্কোৰ ক্ৰিয়েটিভ চিটিজ নেটৱৰ্ক ২০২১ ত যোগদান কৰিছে?

ক) লক্ষ্ণৌ

খ) বোধগয়া

গ) শ্ৰীনগৰ

ঘ) জয়পুৰ

৬) একবিংশ শতিকাৰ আটাইতকৈ দীঘল চন্দ্ৰগ্ৰহণ কেতিয়া হ’ব?

ক) ১৫ নৱেম্বৰ

খ) ১৯ নৱেম্বৰ

গ) ২০ নৱেম্বৰ

ঘ) ২৩ নৱেম্বৰ

৭) কোন খন ৰাষ্ট্ৰ আন্তৰ্জাতিক সৌৰ মিত্ৰতাৰ ১০১ তম সদস্য দেশ হ’ল?

ক) জাপান

খ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ

গ) জাৰ্মানী

ঘ) অষ্ট্ৰেলিয়া

৮) কোন দিনটোক জনজাতিয় গৌৰৱ দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে?

ক) ১৩ নৱেম্বৰ

খ) ১৪ নৱেম্বৰ

গ) ১৫ নৱেম্বৰ

ঘ) নৱেম্বৰ ১৭

৯) কোন ৰাষ্ট্ৰই ইয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ কৰ্তৃত্ব বৃদ্ধি কৰি ‘ঐতিহাসিক প্ৰস্তাৱ’ গৃহীত কৰিছে?

ক) দক্ষিণ আফ্ৰিকা

খ) চীন

গ) ৰাছিয়া

ঘ) জাপান

১০) ভাৰতীয় টি-২০ দলৰ নতুন অধিনায়ক হিচাপে কাক মনোনীত কৰা হৈছে?

ক) কে এল ৰাহুল

খ) শ্ৰেয়াছ আয়াৰ

গ) শিখৰ ধাৱান

ঘ) ৰোহিত শৰ্মা

উত্তৰসমূহ

১) সত্য নাৰায়ণ প্ৰধান

ভাৰতীয় আৰক্ষী সেৱাৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়া সত্য নাৰায়ণ প্ৰধানক ৩১ আগষ্ট, ২০২৪ তাৰিখে অৱসৰ গ্ৰহণ নোহোৱালৈকে বা পৰৱৰ্তী নিৰ্দেশ নোপোৱালৈকে ডেপুটেচন ভিত্তিত নাৰ্কোটিক্স কণ্ট্ৰোল ব্যুৰো (এনচিবি)ৰ সঞ্চালক প্ৰধান হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। প্ৰধান ঝাৰখণ্ড কেডাৰৰ এজন ১৯৮৮-বেটচৰ আইপিএছ বিষয়া।

২) আৰ হৰি কুমাৰ

প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ে ২০২১ চনৰ ৯ নৱেম্বৰত ঘোষণা কৰিছিল যে ভাইচ এডমিৰেল আৰ হৰি কুমাৰে ৩০ নৱেম্বৰত অৱসৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত ভাৰতীয় নৌ-সেনাৰ পৰৱৰ্তী মুৰব্বী হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিব। ভাইচ এডমিৰেল কুমাৰে পশ্চিম নৌ সেনা কমাণ্ডৰ ফ্লেগ অফিচাৰ কমাণ্ডিং-ইন-চীফ হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰি আহিছে।

৩) শিনজো আবে

জাপানৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী শিনজো আবেক ২০২১ চনৰ ৮ নৱেম্বৰত ৰাজহুৱা পৰিক্ৰমা ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ সাফল্যৰ বাবে ২০২১ বৰ্ষৰ সন্মানীয় পদ্মবিভূষণ বঁটাৰে সন্মানিত কৰা হৈছিল। পদ্মবিভূষণ হৈছে ভাৰত ৰত্নৰ পিছত ভাৰতৰ দ্বিতীয় সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা।

৪) ভূপাল

প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০২১ চনৰ ১৫ নৱেম্বৰত ভূপালৰ হাবিবগঞ্জত ভাৰতৰ প্ৰথমখন বিশ্বমানৰ ৰে’ল ষ্টেচন উৎসৰ্গা কৰিব। হাবিবগঞ্জ ৰেল ষ্টেচনত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰত উপলব্ধ সকলো সুবিধা থাকিব। ইয়াক ৰাজহুৱা-ব্যক্তিগত অংশীদাৰিত্বৰ অধীনত বনচাল গ্ৰুপ নামৰ এটা ব্যক্তিগত কোম্পানীয়ে নিৰ্মাণ কৰিছে। Daily Current Affairs Quiz

৫) শ্ৰীনগৰ 

শ্ৰীনগৰে 8 নৱেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে কাৰুশিল্প আৰু লোক কলা শ্ৰেণীৰ অধীনত ইউনেস্কো ক্ৰিয়েটিভ চিটিজ নেটৱৰ্ক ২০২১ ত যোগদান কৰিছিল। এইটো জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ কলা আৰু কাৰুশিল্পৰ এক মুখ্য স্বীকৃতি। Assam Study Centre

৬) ১৯ নৱেম্বৰ

২০২১ চনৰ দ্বিতীয় আৰু অন্তিম চন্দ্ৰগ্ৰহণ ১৯ নৱেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে অনুষ্ঠিত হ’ব যিটো অসম আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশৰ দৰে উত্তৰ-পূবৰ চৰম ৰাজ্যসমূহৰ পৰা দৃশ্যমান হ’ব। চন্দ্ৰগ্ৰহণ একবিংশ শতিকাৰ আংশিক তথাপিও দীৰ্ঘতম চন্দ্ৰগ্ৰহণ হ’ব। ২০২১ চনৰ প্ৰথম চন্দ্ৰগ্ৰহণ ২৬ মে’ত হৈছিল।

৭) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আন্তৰ্জাতিক সৌৰ মিত্ৰতাৰ ১০১ তম সদস্য দেশ হৈ পৰিছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ জলবায়ুৰ বাবে বিশেষ ৰাষ্ট্ৰপতি দূত জন কেৰীয়ে গ্লাছগোত চিঅ’পি-২৬ জলবায়ু সন্মিলনৰ সময়ত ১০ নৱেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে আনুষ্ঠানিকভাৱে আইএছএ ফ্ৰেমৱৰ্ক চুক্তিস্বাক্ষৰ কৰে।

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

৮) ১৫ নৱেম্বৰ

প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰীয়া উদযাপনৰ অংশ হিচাপে সাহসী জনজাতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলক স্মৰণ কৰিবলৈ ১৫ নৱেম্বৰত জনজাতি গৌৰৱ দিৱস ঘোষণাত অনুমোদন জনাইছে। এই তাৰিখটোৱে বিৰচা মুণ্ডাৰ জন্ম বাৰ্ষিকীতা ৰিক্ত কৰে যাক সমগ্ৰ ভাৰতৰ জনজাতীয় সম্প্ৰদায়ৰ দ্বাৰা ঈশ্বৰ হিচাপে শ্ৰদ্ধা কৰা হয়। Daily Current Affairs Quiz

৯) চীন

চীনৰ  কমিউনিষ্ট পাৰ্টিয়ে ২০২১ চনৰ ১১ নৱেম্বৰত এক বিৰল প্ৰস্তাৱত অনুমোদন জনাইছিল, যিয়ে দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ছি জিনপিঙৰ ইতিহাসত স্থিতি উন্নত কৰিছিল।

১০) ৰোহিত শৰ্মা

ৰোহিত শৰ্মাক ভাৰতীয় টি-২০ দলৰ নতুন অধিনায়ক হিচাপে মনোনীত কৰা হৈছে, আনহাতে কে এল ৰাহুলক নিউজিলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতৰ টি-২০ শৃংখলাৰ বাবে উপ-অধিনায়ক হিচাপে মনোনীত কৰা হৈছে। ৰোহিত শৰ্মাই বিৰাট কোহলীৰ উত্তৰাধিকাৰী হয়, যি ভাৰতে আইচিচি পুৰুষ টি-২০ বিশ্বকাপ ২০২১ৰ পৰা প্ৰত্যাহ্বান জনোৱাৰ পিছত খেলৰ আটাইতকৈ চুটি ফৰ্মেটত অধিনায়কৰ পদত্যাগ কৰে।

Leave a Comment

error: Warning, you aare not allowed to copy this element
%d bloggers like this: