Daily Current Affairs Quiz: 04-11-2020

Daily Current Affairs Quiz হৈছে Assam Study Centreৰ এক ব্যতিক্রমী প্রচেষ্টা। এই শিতানৰ  যোগেদি অসমৰ ছাত্র-ছাত্রীসকলক বিভিন্ন প্রতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্রস্তুতিৰ বাবে অসমীয়া ভাষাত নিয়মীয়াভাৱে Quiz

Advertisement
আকাৰত কাৰেণ্ট Current Affairs আগবঢ়াই অহা হৈছে । daily current affairs for psc

Daily Current Affairs for PSC

আজিৰ Daily Current Affairs Quiz ত  ৰাফেল যুঁজাৰু বিমান,  ছট্টিশগড়ৰ নতুন উদ্যোগিক নীতি, কেন্দ্রীয় কেবিনেটৰ সিদ্ধান্ত আদি বিষয় সামৰি লোৱা হৈছে।

আজিৰ প্রশ্নোত্তৰ

১) অহাকালিলৈ আৰু কিমানজন ৰাফেল যুঁজাৰু বিমান ভাৰতলৈ অহাৰ আশা কৰা হৈছে?

ক) তিনি

খ) দুই

গ)এক

ঘ) চাৰি

২) কোন ৰাজ্যই আশা কৰ্মীসকলৰ বাবে ৫৭ কোটি টকা ঘোষণা কৰিছে?

ক) মধ্যপ্ৰদেশ

খ) মহাৰাষ্ট্ৰ

গ) তেলেঙ্গানা

ঘ) উৰিষ্যা

৩) কোনখন ৰাজ্যই স্পঞ্জ আইৰণ আৰু ষ্টীল খণ্ডত বিনিয়োগৰ বাবে এক নতুন ঔদ্যোগিক নীতি প্ৰণয়ন কৰিছে?

ক) ঝাৰখণ্ড

খ) উৰিষ্যা

গ) ছত্তীশগড়

ঘ) বিহাৰ

৪) কোন ৰাজ্য চৰকাৰে ৫ নৱেম্বৰ, ২০২০ ৰ পৰা চিনেমা হল আৰু মাল্টিপ্লেক্স বিলাক পুনৰ খোলাৰ অনুমতি প্ৰদান কৰিছে?

ক) কেৰালা

খ) দিল্লী

গ) উত্তৰ প্ৰদেশ

ঘ) মহাৰাষ্ট্ৰ

৫) চলিত বিত্তীয় বিত্তীয় খণ্ডত কোন বেঙ্কে দ্বিতীয়ার্দ্ধত ইয়াৰ লাভ ৫২ শতাংশ বৃদ্ধিৰ ৰেকৰ্ড কৰিছিল?

আপুনি যদি আমাৰ এই Daily Current Affairs Quiz পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব’ কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

ক) PNB

খ) ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্ক

গ) SBI

ঘ) কানাড়া বেঙ্ক

৬) জ্যোতিবিজ্ঞান খণ্ডত বৈজ্ঞানিক আৰু কাৰিকৰী সহযোগ বৃদ্ধিৰ বাবে ভাৰতে কোন দেশৰ সৈতে এক বুজাবুজিৰ চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰিছে ?

ক) ইংলণ্ড

খ) ইজৰাইল

গ) ফ্ৰান্স

ঘ) স্পেইন

৭) কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে ভাৰত আৰু কোন দেশৰ মাজত টেলিযোগাযোগ/আইচিটি ক্ষেত্ৰত সহযোগিতা বৃদ্ধি ৰখাৰ বাবে স্বাক্ষৰিত এক বুজাবুজিৰ চুক্তিত অনুমোদন জনাইছে?

ক) ইজৰাইল

খ) নাইজেৰিয়া

গ) ইংলণ্ড

ঘ) স্পেইন

৮) ভাৰতে কোন দেশৰ সৈতে স্বাস্থ্য আৰু ঔষধ ক্ষেত্ৰত সহযোগিতা সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ বাবে এক চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?

ক) স্পেইন

খ) ইজৰাইল

গ) ডেনমাৰ্ক

ঘ) ইৰান

উত্তৰসমূহঃ

১) তিনি

২০২০ চনৰ ৫ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত আৰু তিনিখন ৰাফেল যুঁজাৰু বিমান ভাৰতলৈ আহিব বুলি আশা কৰা হৈছে। ইতিমধ্যে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা ৫ খন ৰাফেল যুঁজাৰু বিমানৰ সৈতে এই তিনিখন যুঁজাৰু বিমানে ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ  শক্তিক যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।

২)  মহাৰাষ্ট্ৰ

মহাৰাষ্ট্ৰৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী ৰাজেশ টপে ৩ নৱেম্বৰ, ২০২০ত ঘোষণা কৰিছিল যে আশা কৰ্মীসকলৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰে ৫৭ কোটি টকা মুকলি কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰীয় গ্ৰাম্য স্বাস্থ্য অভিযানৰ অধীনত আশা কৰ্মীসকলৰ ভাট্টা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে এই পুঁজি ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব।

৩) ছত্তীশগড়

ছত্তীশগড় চৰকাৰে স্পঞ্জ আইৰণ আৰু ষ্টীল খণ্ডৰ আল্ট্ৰা-মেগা প্ৰকল্পত বিনিয়োগৰ বাবে এক নতুন ঔদ্যোগিক নীতি প্ৰণয়ন কৰিছে।

৪)  মহাৰাষ্ট্ৰ

মহাৰাষ্ট্ৰই ৫ নৱেম্বৰ, ২০২০-ৰ পৰা ৫০ শতাংশ আসন সহ চিনেমা হল, মাল্টিপ্লেক্স পুনৰ খোলাৰ অনুমতি প্ৰদান কৰিছে।

৫)  SBI

২০২০-২১ চনৰ জুলাই-ছেপ্টেম্বৰ (দ্বিতীয় তিনিমাহ)ৰ কৰৰ পিছত ভাৰতীয় ষ্টেট বেঙ্কৰ লাভ ৫২ শতাংশ বৃদ্ধি হৈছে ।

আপুনি যদি আমাৰ এই Daily Current Affairs Quiz পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব’ কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

৬) স্পেইন

কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটক ৪ নৱেম্বৰ, ২০২০ তাৰিখে ভাৰতীয় জ্যোতিবিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠান (আইআইএ), বাংগালুৰু আৰু স্পেইনৰ জ্যোতিবিজ্ঞান ইনষ্টিটিউট IAC আৰু GTC ৰ মাজত এক MoU স্বাক্ষৰ কৰাৰ কথা অৱগত কৰা হৈছিল।

৭) ইংলণ্ড

কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে টেলিযোগাযোগ/তথ্য আৰু যোগাযোগ প্ৰযুক্তি (আইচিটি) খণ্ডত সহযোগিতা সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ বাবে ভাৰতৰ যোগাযোগ মন্ত্ৰালয় আৰু ইংলণ্ডৰ ডিজিটেল, সংস্কৃতি, মিডিয়া আৰু ক্ৰীড়া বিভাগ (ডিচিএমএছ) মাজত এক বুজাবুজিৰ চুক্তি (MoU) স্বাক্ষৰ কৰাৰ অনুমোদন জনাইছে।

৮)  ইজৰাইল

কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে স্বাস্থ্য আৰু ঔষধৰ ক্ষেত্ৰত সহযোগিতা বৃদ্ধিৰ বাবে ভাৰত আৰু ইজৰাইলৰ মাজত স্বাক্ষৰিত এক বুজাবুজিৰ চুক্তিত (MoU) অনুমোদন কৰিছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: