Join Assam Study Centre Channel

Current Affairs Assam | Daily

Current Affairs Assam | Daily. Get daily current affairs in Assamese language. These are very much important for APSC, UPSC, SSC, Railway, and for any other examinations.

Girl marriage age at 21
Amendment of People’s representation Act
Durga Puja in UNESCO heritage list
General Naravan
Nikhil Srivastav

ইউনেস্কো তালিকাত দুৰ্গা পূজা

কলকাতাৰ দুৰ্গা পূজাক ইউনেস্কোৱে ইয়াৰ প্ৰতিনিধি তালিকা ‘মানৱতাৰ অমূৰ্ত সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য’ত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছে। দুৰ্গা পূজা আই.চি.এইচ. তালিকাৰ ১৪ টা ভাৰতীয় উপাদানৰ ভিতৰত আছে। দুৰ্গা পূজা হৈছে এক মুখ্য বাৰ্ষিক উৎসৱ যাক চেপ্তেম্বৰ বা অক্টোবৰ মাহত পশ্চিম বংগৰ কলকাতাত আটাইতকৈ বিশেষভাৱে উদযাপন কৰা হয়। ভাৰতৰ অন্যান্য প্ৰান্ততো উৎসৱটো উদযাপন কৰা হয়।

জেনেৰেল নাৰাভানে চীফ অফ ষ্টাফ কমিটিৰ অধ্যক্ষ হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰে

ভাৰতীয় সেনাৰ মুৰব্বী জেনেৰেল এম এম নাৰাভানে তিনিওজন সেৱাৰ মুৰব্বীক লৈ গঠিত চিফ অফ ষ্টাফ কমিটিৰ অধ্যক্ষ হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে। ২০২১ চনৰ ৮ ডিচেম্বৰত তামিলনাডুত আই.এ.এফ. হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনাত প্ৰতিৰক্ষা প্ৰধান বিপিন ৰাৱাটৰ মৃত্যুৰ পিছত পদটো খালী হৈ পৰে। নাৰাভানে এতিয়া সেনা কৰ্মচাৰীৰ বৰ্তমানৰ প্ৰধান আৰু মুখ্য কৰ্মচাৰী সমিতিৰ ৫৮ তম অধ্যক্ষ। Current Affairs Assam | Daily

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক বা “টুইটাৰ“ ত আমাক অনুসৰণ কৰক ।

ভাৰতীয়-আমেৰিকান গণিত প্ৰতিভা নিখিল শ্ৰীবাস্তৱ

ভাৰতীয়-আমেৰিকান গণিতজ্ঞ নিখিল শ্ৰীবাস্তৱক যুটীয়াভাৱে অপাৰেটৰ থিয়ৰীত উদ্বোধনী কিপ্ৰিয়ান ফ’য়াছ পুৰস্কাৰৰ বাবে নিৰ্বাচিত কৰা হৈছে। গণিতজ্ঞ শ্ৰীবাস্তৱৰ সৈতে আন দুজন বঁটা প্ৰাপক হৈছে ডেভিদ স্পীলমেন আৰু এডাম মাৰ্কাছ। তেওঁলোকক বিখ্যাত কাদিচন-চিংগাৰ ১৯৫৯ সমস্যা সমাধান কৰাৰ বাবে সন্মানিত কৰা হৈছে। Current Affairs Assam | Daily

চৰকাৰে জনপ্ৰতিনিধিত্ব আইনত সংশোধন বিচৰা বিধেয়কখন অনুমোদন জনাইছে

খবৰ অনুসৰি ভাৰত চৰকাৰে নিৰ্বাচনী সংস্কাৰৰ ওপৰত এখন বিধেয়ক অনুমোদন জনাইছে য’ত একাধিক নামভৰ্তিৰ মূলোৎপাটনৰ বাবে স্বেচ্ছামূলক ভিত্তিত আধাৰৰ সৈতে নিৰ্বাচনী তালিকা সংযোগ কৰাৰ প্ৰস্তাৱ অন্তৰ্ভুক্ত আছে। প্ৰস্তাৱিত বিধেয়কখন সংসদৰ চলিত শীতকালীন অধিৱেশনতো উত্থাপন হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

মহিলাৰ আইনী বিবাহৰ বয়স ১৮ ৰ পৰা ২১ বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰাৰ প্ৰস্তাৱ অনুমোদিত

ভাৰত চৰকাৰে বিশেষভাৱে গঠিত টাস্ক ফ’ৰ্চৰ পৰা এটা প্ৰস্তাৱ পৰ্যালোচনা কৰাৰ পিছত মহিলাৰ আইনী বিবাহৰ বয়স ১৮ ৰ পৰা ২১ বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে এখন বিধেয়ক অনুমোদন জনাইছে। ভাৰতত মহিলাসকলৰ বাবে বৰ্তমানৰ আইনী বিবাহযোগ্য বয়স হৈছে ১৮ বছৰ আৰু পুৰুষৰ বাবে, এয়া হৈছে ২১ বছৰ। মহিলাৰ বিবাহযোগ্য বয়স বৃদ্ধিৰ শেহতীয়া সিদ্ধান্তই পুৰুষ আৰু মহিলাৰ বিবাহযোগ্য বয়সক সমান কৰি তুলিব।

Leave a Comment

%d bloggers like this: