Daily Current Affairs Quiz: 07- 11-2020

Current Affairs in Assamese | Daily Current Affairs Quiz হৈছে Assam Study Centreৰ এক ব্যতিক্রমী প্রচেষ্টা। এই শিতানৰ  যোগেদি অসমৰ ছাত্র-ছাত্রীসকলক বিভিন্ন প্রতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্রস্তুতিৰ বাবে অসমীয়া ভাষাত নিয়মীয়াভাৱে Quiz আকাৰত কাৰেণ্ট Current Affairs আগবঢ়াই অহা হৈছে ।

Current Affairs in Assamese

১) ভাৰতত হাতীৰ বাবে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ যত্ন আৰু নিৰাময় কেন্দ্ৰ ক’ত আছে?

ক) মেঘালয়

খ) ছত্তীশগড়

গ) উৰিষ্যা

ঘ) কেৰালা    

২) আমেৰিকান ইণ্ডিয়া ফাউণ্ডেচন, ডেল প্ৰযুক্তি আৰু মুম্বাই বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সৈতে অংশীদাৰীত্বত ৰাষ্ট্ৰীয় দক্ষতা বিকাশ নিগমে আৰম্ভ কৰা প্ৰকল্পটোৰ নাম কি?

ক) প্ৰকল্প সাজু হওক

খ) প্ৰকল্প ইতিমধ্যে

গ) প্ৰকল্প উজ্জ্বল ভৱিষ্যত

ঘ) প্ৰকল্প ভৱিষ্যত প্ৰস্তুত

৩) ভাৰতে নতুন দিল্লীত কয়লাৰ ওপৰত  কোন দেশৰ সৈতে পঞ্চম যুটীয়া ৱৰ্কিং গ্ৰুপ (জে ডব্লিউ জি) আয়োজন কৰিছিল?

ক) ইজৰাইল

খ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ

গ) ইণ্ডোনেছিয়া

ঘ) কানাডা    

৪) আধাৰ ভিত্তিক বায়’মেট্ৰিক ডিজিটেল জীৱন প্ৰমাণপত্ৰ (Digital Life Certificate) “জীৱন প্ৰমাণ” এতিয়া ডাকঘৰৰ যোগেৰে দুৱাৰমুখত লাভ কৰিব পাৰিব। আঁচনিৰ মুখ্য হিতাধিকাৰী কোন?  

ক) নতুন কৈ জন্ম হোৱা শিশু

খ) শিক্ষাৰ্থী

গ) ৰে’লৱে কৰ্মচাৰী

ঘ) পেন্সনাৰ    

৫) ছেবিয়ে জাৰি কৰা চাৰ্কুলাৰ অনুসৰি প্ৰতি মিউচুৱেল ফাণ্ড (এমএফ) গৃহত নতুন বিদেশী বিনিয়োগৰ সীমা কিমান?  

১) ৩০০ মিলিয়ন ডলাৰ

২) ৪০০ মিলিয়ন ডলাৰ

৩) ৪৫০ মিলিয়ন ডলাৰ

৪) ৫০০ মিলিয়ন ডলাৰ

৫) ৬০০ মিলিয়ন ডলাৰ    

৬) কোন কোম্পানীয়ে বিমানবন্দৰত সৌৰ শক্তি প্ৰকল্প স্থাপনৰ বাবে বিমানবন্দৰ অথৰিটি অফ ইণ্ডিয়া (এএআই)ৰ সৈতে এক MoU স্বাক্ষৰ কৰিছিল?

ক) NTPC বিদ্যুৎ ব্যাপাৰ নিগম  লিমিটেড

খ) টাটা পাৱাৰ লিমিটেড

গ) আদানী গ্ৰীণ এনার্জী লিমিটেড

ঘ) বিক্ৰম সৌৰ লিমিটেড    

৭) ২০২০ চনৰ নিউজিলেণ্ডৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনত প্ৰথম ভাৰতীয় মূলৰ মন্ত্ৰী হিচাপে কোন নির্বাচিত হৈছে?  

ক) জাকিণ্ডা আর্ডান

খ) কমালা  হেৰিছ

গ) প্ৰমিলা জয়পাল

ঘ) প্ৰিয়ংকা ৰাধাকৃষ্ণণ  

৮) ভাৰতৰ হকীৰ সভাপতি হিচাপে বর্তমান কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে আৰু উত্তৰ পূর্বাঞ্চলৰ পৰা হকী ভাৰতৰ প্রথম ব্যক্তি হিচাপে পৰিগণিত হৈছে ?  

ক) মুস্তাক আহমদ

খ) জ্ঞানেদ্র নিগম্বম

গ) নৰেন্দ্র বাট্ৰা

ঘ) প্ৰফুল্ল পেটেল


উত্তৰসমূহ  

১)  কেৰালা:

কেৰালাৰ থিৰুঅনন্তপুৰমৰ কট্টোৰ হাতী পুনৰ সংস্থাপন কেন্দ্ৰক আন্তৰ্জাতিক মানলৈ উন্নীত কৰা হৈছে আৰু ই হাতীৰ বাবে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ যত্ন আৰু নিৰাময় কেন্দ্ৰ হ’বলৈ সাজু হৈছে। কেন্দ্ৰটো  হৈছে হাতীৰ সুৰক্ষা আৰু সংৰক্ষণৰ বাবে কেৰালা চৰকাৰৰ বিশেষ কাৰ্যসূচীৰ এটা অংশ।  

২)  প্ৰকল্প ভৱিষ্যত প্ৰস্তুতঃ

আমেৰিকান ইণ্ডিয়া ফাউণ্ডেচন, ডেল প্ৰযুক্তি আৰু মুম্বাই বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সৈতে অংশীদাৰীভাৱে ৰাষ্ট্ৰীয় দক্ষতা বিকাশ নিগমে বিদ্যাৰ্থীসকলক কেৰিয়াৰ দক্ষতাৰে সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে “প্ৰজেক্ট ভৱিষ্যত প্ৰস্তুত” আৰম্ভ কৰিছে। প্ৰকল্পটোৱে মুম্বাই আৰু দিল্লী-NCR ত ১ লাখৰো অধিক শিক্ষাৰ্থীক সামৰি ল’ব, যাৰ ভিতৰত ৬০ শতাংশ মহিলা থাকিব।    

৩) ইণ্ডোনেছিয়াঃ

৫ নৱেম্বৰ, ২০২০ তাৰিখে, ভাৰতে নতুন দিল্লীৰ পৰা ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সৰ যোগেৰে ভাৰত আৰু ইণ্ডোনেছিয়াৰ মাজত পঞ্চম যুটীয়া ৱৰ্কিং গ্ৰুপ  সফলতাৰে আয়োজন কৰিছিল।    

৪) পেন্সনাৰঃ  

পেন্সনাৰসকলৰ বাবে আধাৰ আধাৰিত বায়’মেট্ৰিক  ডিজিটেল জীৱন প্ৰমাণপত্ৰ এতিয়া ডাকঘৰৰ যোগেৰে আৰু পেন্সনাৰৰ দুৱাৰমুখত পোষ্টমেনৰ যোগেৰে লাভ কৰিব পাৰি। এই সেৱা প্ৰধান মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০১৪ চনৰ ১০ নৱেম্বৰত মুকলি কৰিছিল। ইয়াৰ যোগেদি কেন্দ্ৰীয় বা ৰাজ্য চৰকাৰ বা আন চৰকাৰী সংগঠনৰ পৰা পেন্সন লাভ কৰা এক কোটিৰো অধিক (10 লাখ) পেঞ্চনাৰ লাভান্বিত হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে।    

৫) ৬০০ নিযুত ডলাৰঃ  

৫ নৱেম্বৰ, ২০২০-ত, চিকিউৰিটিজ এণ্ড এক্সচেঞ্জ বোৰ্ড অফ ইণ্ডিয়া (ছেবি)-এ “মিউচুৱেল ফাণ্ডৰ বাবে বিদেশী বিনিয়োগৰ সীমা বৃদ্ধি” সম্পৰ্কে এক চাৰ্কুলাৰ জাৰী কৰে যাৰ অধীনত প্ৰতি মিউচুৱেল ফাণ্ড (এমএফ) গৃহত বিদেশী বিনিয়োগৰ সীমা বৰ্তমানৰ ৩০০ নিযুত ডলাৰৰ পৰা ৬০০ মিলিয়ন ডলাৰলৈ লৈ দুগুণ বৃদ্ধি কৰা হৈছে ।    

৬) এনটিপিচি বিদ্যুৎ ব্যাপাৰ নিগম (এনভিভিএন) লিমিটেড:

৫ নৱেম্বৰ ২০২০ তাৰিখে, ভাৰতীয় বিমান প্রাধিকৰণে বিমানবন্দৰত সৌৰ শক্তি প্ৰকল্প স্থাপন কৰিবলৈ আৰু  বিমানবন্দৰত বৈদ্যুতিক বাহন গ্ৰহণ কৰাত উদগনি দিবলৈ, এন টি পি চি লিমিটেডৰ সহযোগী কোম্পানী এন টি পি চি বিদ্যুৎ ব্যাপাৰ নিগম (এন.এ.আই.) সৈতে এক বুজাবুজিৰ চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰে।  

৭) প্ৰিয়ংকা ৰাধাকৃষ্ণণ

২০২০ চনৰ ২ নৱেম্বৰত, ৪১ বছৰীয়া প্ৰিয়ংকা ৰাধাকৃষ্ণণ নিউজিলেণ্ডৰ প্ৰথম ভাৰতীয় মূলৰ মন্ত্ৰী হয়। প্ৰিয়ংকা কেৰালাৰ এৰনাকুলাম জিলাৰ পাৰাভৰৰ বাসিন্দা। তেওঁৰ জন্ম তামিলনাডুৰ চেন্নাইত হৈছিল।  

৮)জ্ঞানেদ্র নিগম্বম

৬ নৱেম্বৰ ২০২০ তাৰিখে মণিপুৰৰ জ্ঞানেদ্র নিগম্বমক ভাৰতীয় হকীৰ সভাপতি হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। ভাৰতৰ উত্তৰ পূর্বাঞ্চলৰ পৰা সভাপতি হিচপে নিযুক্তি লাভ কৰা নিগম্বম হৈছে প্রথম গৰাকী ব্যক্তি।

আপুনি যদি আমাৰ এই Daily Current Affairs Quiz পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব’ কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

Leave a Comment