Join Assam Study Centre Channel

Current Affairs in Assamese Language

Current Affairs in Assamese Language

বুৰঞ্জীবিদ বাবাচাহেব পুৰন্দৰেৰ ৯৯ বছৰ বয়সত মৃত্যু হয়

বিশিষ্ট লেখক, ইতিহাসবিদ আৰু পদ্ম বিভূষণ বঁটা প্ৰাপ্ত বাবাচাহেব পুৰন্দৰেৰ ৯৯ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছে। ২০১৯ চনত, ভাৰতীয় লেখক আৰু থিয়েটাৰ ব্যক্তিত্বক পদ্ম বিভূষণেৰে সন্মানিত কৰা হৈছিল। বাবাচাহেব পুৰন্দৰে এজন প্ৰসিদ্ধ লেখক আৰু ইতিহাসবিদ আছিল আৰু ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ ওপৰত কৰা কামৰ বাবে জনাজাত আছিল।

প্ৰাক্তন বেটছমেন ভিভিএছ লক্ষ্মণ ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেট একাডেমীৰ মুৰব্বী হিচাপে নির্বাচিত হৈছে

বিচিচিআইৰ সভাপতি সৌৰভ গাংগুলীয়ে নিশ্চিত কৰিছে যে ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলৰ প্ৰাক্তন বেটছমেন ভিভিএছ লক্ষ্মণে ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেট একাডেমীৰ মুৰব্বী হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিব। তেওঁ ২০২১ চনৰ ডিচেম্বৰত এই ভূমিকা গ্ৰহণ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে। প্ৰাক্তন ক্ৰিকেটাৰ ৰাহুল দ্ৰাবিড় টীম ইণ্ডিয়াৰ মুখ্য প্ৰশিক্ষক হোৱাৰ বাবে পদটো খালী হোৱাৰ পিছত ভিভিএছ লক্ষ্মণৰ নিযুক্তিৰ ঘোষণা কৰা হৈছিল।

হাবিবগঞ্জ ৰেল ষ্টেচনৰ নাম সলনি কৰি ৰাণী কমলাপতি ষ্টেচন ৰখা হৈছে

মধ্য প্ৰদেশৰ ভূপালৰ হাবিবগঞ্জ ৰেল ষ্টেচনটোক ৰাণী কমলাপতি ষ্টেচন হিচাপে নামাকৰণ কৰা হৈছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে নতুনকৈ পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা ৰাণী কমলাপতি ৰে’ল ষ্টেচনটো দেশবাসীক উৎসৰ্গা কৰে। ই হৈছে ভাৰতৰ প্ৰথম বিশ্বমানৰ ৰেল ষ্টেচন। নতুন ষ্টেচনটোত আন্তৰ্জাতিক বিমানবন্দৰৰ দৰে বিশ্বমানৰ আভ্যন্তৰীণ আৰু আধুনিক সুবিধা আৰু সুবিধা আছে। Current Affairs in Assamese Language

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

হিন্দী লেখক মান্নু ভাণ্ডাৰীৰ মৃত্যু

হিন্দী সাহিত্যৰ এগৰাকী প্ৰসিদ্ধ আৰু বহুল প্ৰসিদ্ধ লেখক মান্নু ভাণ্ডাৰীৰ ৯০ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছে। মান্নু ভাণ্ডাৰীক বিভিন্ন কিতাপ লিখাৰ কৃতিত্ব দিয়া হৈছিল, যিবোৰ ১৯৫০-ৰ দশকৰ শেষৰ ফালে আৰু ১৯৬০-ৰ দশকৰ আৰম্ভণিৰ ভাৰতৰ। তেওঁক ‘নাই কাহানী’ আন্দোলনৰ অন্যতম পথ প্ৰদৰ্শক বুলিও গণ্য কৰা হৈছিল।

ৰাঁচীৰ ভগৱান বিৰচা মুণ্ডা সংগ্ৰহালয় উদ্বোধন

প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ঝাৰখণ্ডৰ ৰাঁচীত ভগৱান বিৰচা মুণ্ডা সংগ্ৰহালয়  উদ্বোধন কৰে। ১৫ নৱেম্বৰত জনজাতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামী বিৰচা মুণ্ডাৰ জন্ম জয়ন্তী উদযাপনৰ বাবে উদ্বোধন কৰা হৈছিল। ভাৰতে জনজাতি স্বাধীনতা সংগ্ৰামী বিৰচা মুণ্ডাৰ জন্ম জয়ন্তী জনজাতি গৌৰৱ দিৱস হিচাপে পালন কৰিছিল।

Leave a Comment

error: Warning, you aare not allowed to copy this element
%d bloggers like this: