Daily Current Affairs Quiz: 06-11-2020

Current Affairs for APSC | Daily Current Affairs Quiz হৈছে Assam Study Centreৰ এক ব্যতিক্রমী প্রচেষ্টা। এই শিতানৰ  যোগেদি অসমৰ ছাত্র-ছাত্রীসকলক বিভিন্ন প্রতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্রস্তুতিৰ বাবে অসমীয়া ভাষাত নিয়মীয়াভাৱে Quiz আকাৰত কাৰেণ্ট Current Affairs আগবঢ়াই অহা হৈছে ।

Advertisement

Current Affairs for APSC

আজিৰ প্রশ্নোত্তৰ

১) কোনখন দেশে ৩ কোটি COVID 19 ভেকছিনৰ বাবে চিৰাম ইনষ্টিটিউট অফ ইণ্ডিয়াৰ সৈতে চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?

ক) নেপাল

খ) মালদ্বীপ

গ) মৰিছাছ

ঘ) বাংলাদেশ

২) ফেচবুকে কোনটো বিশ্বব্যাপী ক্ৰীড়া ফেডাৰেচনৰ আনুষ্ঠানিক ফেচবুক পেজ বিলোপ কৰিছিল?

ক) FIH

খ) ITTF

গ) ISSF

ঘ) AAAF

৩)  ইছৰোৱে কেতিয়া পৃথিৱী পৰ্যৱেক্ষণ উপগ্ৰহ EOS-01 আৰম্ভ কৰিব?

ক) ৭ নৱেম্বৰ

খ) ৮ নৱেম্বৰ

গ) ৯ নৱেম্বৰ

ঘ) ১০ নৱেম্বৰ

৪)  ৰাজহুৱা বিনিয়োগ পুঁজিয়ে ৰিলায়েন্স ৰিটেইলত কিমান অংশ ক্ৰয় কৰিছে?

ক) ২.০৪ শতাংশ

খ) ১.৮৫ শতাংশ

আপুনি যদি আমাৰ এই Daily Current Affairs Quiz পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব’ কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

গ) ২ শতাংশ

ঘ ) ৩.০২ শতাংশ

৫) নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্যই কিছুমান ঘটনা অনুসন্ধানৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় অনুসন্ধান আয়োগ (চিবিআই)ক প্ৰদান কৰা সাধাৰণ সন্মতি প্ৰত্যাহাৰ কৰিছে?

ক) দিল্লী

খ) পাঞ্জাৱ

গ) তামিলনাডু

ঘ) কেৰালা

৬)  কোনখন দেশে COVID-19 বাবে ভাৰতীয় সকলৰ প্ৰৱেশ অস্থায়ীভাৱে বন্ধ কৰিছে?

ক) US

খ) ফ্ৰান্স

গ) বাংলাদেশ

ঘ) চীন

৭) কোন বাৰ্তা মঞ্চই ভাৰতত নিজৰ UPI Payment সুবিধা আৰম্ভ কৰিছে?

ক) Facebook

খ) WeChat

গ) টেলিগ্রাম

ঘ) হোৱাটছএপ

) কোনখন ৰাজ্যই ব্যক্তিগত খণ্ডৰ চাকৰিত স্থানীয় প্ৰাৰ্থীসকলক ৭৫ শতাংশ সংৰক্ষণ প্ৰদান কৰা বিলখন গৃহীত কৰিছে?

ক) উৰিষ্যা

খ) হাৰিয়ানা

গ) ৰাজস্থান

ঘ) গুজৰাট


উত্তৰসমূহ


১)  বাংলাদেশ

বেক্সিমকো ফাৰ্মাচিউটিকেল লিমিটেডৰ সৈতে বাংলাদেশ চৰকাৰে ৩ কোটি COVID 19 ভেকছিন পালি আগতীয়াকৈ লাভ কৰিবৰ বাবে চিৰাম ইনষ্টিটিউট অফ ইণ্ডিয়াৰ (এছআইআই) সৈতে ৫ নৱেম্বৰ, ২০২০ তাৰিখে এক বুজাবুজিৰ চুক্তিত (MoU) স্বাক্ষৰ কৰিছিল।

২)  ISSF

ফেচবুকে কোনো জাননী নিদিয়াকৈ ইণ্টাৰনেচনেল শ্বুটিং স্পোৰ্ট ফেডাৰেচনৰ পেজটো ইয়াৰ প্লেটফৰ্মৰ পৰা বিলোপ কৰি দিছে। বিশ্ব শ্বুটিং সংস্থাই ইয়াৰ ফেচবুক পৃষ্ঠাটো বন্ধ কৰাৰ বাবে অভিযান আৰম্ভ কৰিছে আৰু বিশ্বব্যাপী শ্বুটিং সংগঠন সমূহক ফেচবুকক ইয়াৰ সিদ্ধান্ত সলনি কৰিবলৈ বাধ্য কৰাবৰ বাবে একলগ হ’বলৈ অনুৰোধ জনাইছে।

৩) ৭ নৱেম্বৰ

ইছৰোৱে কৃষি, বনানী আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনাক সহায় কৰাৰ বাবে ৭নৱেম্বৰ, ২০২০ ত পৃথিৱী পৰ্যবেক্ষণ উপগ্ৰহ-EOS-01 আৰম্ভ কৰিব। এই উপগ্ৰহটো ৯ টা আন্তৰ্জাতিক গ্ৰাহক উপগ্ৰহৰ সৈতে পিএছএলভি-চি 49-ত উৎপেক্ষণ কৰা হ’ব।

৪) ২.০৪ শতাংশ

চৌদি আৰৱৰ ৰাজহুৱা বিনিয়োগ পুঁজিয়ে ২.০৪ শতাংশ ইকুইটি অংশৰ বাবে ৰিলায়েন্স ৰিটেইল ভেঞ্চাৰড লিমিটেডত ৯,৫৫৫ কোটি টকা বিনিয়োগ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। PIF হৈছে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ সাৰ্বভৌম সম্পদ পুঁজিৰ অন্যতম।

৫)  কেৰালা

কেৰালাই দিল্লী বিশেষ আৰক্ষী সংস্থাপনা আইন 1946-ৰ ধাৰা 6-ৰ অধীনত গোচৰৰ তদন্তৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় অনুসন্ধান আয়োগ (চিবিআই)ক প্ৰদান কৰা সাধাৰণ সন্মতি প্ৰত্যাহাৰ কৰিছে।

৬) চীন

COVID-19 মহামাৰীৰ বাবে চীনে ভাৰতীয় সকলৰ প্রৱেশ অস্থায়ীভাৱে স্থগিত কৰিছে। ৩০ অক্টোবৰত দিল্লী-উহান বিমানত থকা প্ৰায় ২০জন যাত্ৰী কোভিড পজিটিভ পোৱাৰ পিছত এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে।

৭) হোৱাটছএপ

হোৱাটছএপ  শেহতীয়াকৈ ইউনাইটেড পেমেণ্টছ ইণ্টাৰফেচ (UPI)- সেৱা ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিশোধ নিগমৰ (এনপিচিআই)ৰ পৰা  অনুমতি লাভ  কৰাৰ পিছত ভাৰতৰ সকলো ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে আৰম্ভ কৰিছে। এই সুবিধাটো এতিয়া হোৱাটছএপৰ প্ৰায় ১০ টা ভাৰতীয় আঞ্চলিক ভাষাৰ সংস্কৰণত উপলব্ধ।

৮)হাৰিয়ানা

হাৰিয়ানা চৰকাৰে ২০২০ চনৰ ৫ নৱেম্বৰত ৰাজ্যত ব্যক্তিগত খণ্ডৰ ৫০,০০০ টকাতকৈ কম দৰমহা লাভ কৰা পদত চাকৰিৰ বাবে আৱেদন কৰা স্থানীয় প্ৰাৰ্থীসকলক ৭৫ শতাংশ সংৰক্ষণ প্ৰদানৰ বাবে এক বিল পাছ কৰিছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: