Daily Current Affairs Quiz: 09- 11-2020

Current Affairs Assamese GK | Daily Current Affairs Quiz হৈছে Assam Study Centreৰ এক ব্যতিক্রমী প্রচেষ্টা। এই শিতানৰ  যোগেদি অসমৰ ছাত্র-ছাত্রীসকলক বিভিন্ন প্রতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্রস্তুতিৰ বাবে অসমীয়া ভাষাত নিয়মীয়াভাৱে Quiz আকাৰত Current Affairs আগবঢ়াই অহা হৈছে ।

Current Affairs Assamese GK

আজিৰ প্রশ্নোত্তৰ

১) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰথম মহিলা ভাৰতীয় আমেৰিকান উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে কোন নির্বাচিত হৈছে?

ক) কমলা হৰিছ

খ) মায় হৰিছ

গ) নিকি হলে

ঘ) সীমা বাৰ্মা

২) ভাৰতে কোন  দেশক মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্রৰ সন্ত্রাসবাদী পৃষ্ঠপোষক তালিকাৰ পৰা আতঁৰোৱাক স্বাগতম কৰিছে?

ক)তুৰ্কী

খ) ইৰান

) চুদান

ঘ) চিৰিয়া

৩) কোনখন ৰাষ্ট্রই অবিবাহিত দম্পতীক সহবাস কৰাৰ অনুমতি দিয়াৰ বাবে ইছলামিক ব্যক্তিগত আইন শিথিল কৰিছে?

ক) চৌদি আৰৱ

খ) UAE

গ) কুৱাৱেট

ঘ) বাহৰেইন

৪) জনপ্ৰিয় আমেৰিকান শ্ব’ৰ হোস্ট এলেক্স ট্ৰেবেকৰ ৮ নৱেম্বৰ, ২০২০ত কৰ্কট ৰোগত মৃত্যু হৈছিল। তেওঁ প্ৰায় চাৰি দশক ধৰি কোনখন গেম শ্বোৰ হোস্ট কৰিছিল?

ক) Jeopardy

খ) Who wants to be a millionaire

গ) The Price is right

ঘ) Family Feud

আপুনি যদি আমাৰ এই Daily Current Affairs Quiz পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব’ কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

৫) কোন টেনিছ খেলুৱৈয়ে পিট ছামপ্ৰাছৰ  বিশ্ব নং 1 ৰেকৰ্ডৰ সমান খিতাপ অর্জন কৰিছে?

ক) নভাক জকভিক

খ) ৰ’জাৰ ফেডাৰাৰ

গ) ৰাফেল নাডাল

ঘ) এণ্ডী মাৰে

৬) মোদীয়ে ২০২০ চনৰ ৯ নৱেম্বৰত কোন চহৰত ৬১৪ কোটি টকাৰ মূল্যৰ উন্নয়ন প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিছিল?

ক) এলাহাবাদ

খ) চুৰাট

গ) বাৰাণসী

) ভূপাল

৭) কোন দেশৰ পৰিৱৰ্তনকামী চৰকাৰে ‘Juba Peace Agreement’ ত স্বাক্ষৰ কৰিছিল?

ক) চিৰিয়া

খ) তুৰ্কী

গ) ইথিওপিয়া

ঘ) চুদান

৮) আই পি এল ২০২০ৰ ফাইনেলত কোন দুটা দল মুখামুখি হ’ব?

ক) MI v/s DC

খ) MI v/s SH

গ) SRH v/s DC

ঘ) RCB v/s DC

উত্তৰসমূহ

১) কমলা হেৰিছ:

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰথম মহিলা উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে নির্বাচিত হৈ কমলা হেৰিছে ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছে। তেওঁ এই পোষ্টলৈ নিৰ্বাচিত হোৱা প্ৰথম ভাৰতীয় আমেৰিকান।  

২) চুদান ভাৰতে:  

আমেৰিকাৰ সন্ত্রাসবাদী পৃষ্ঠপোষক তালিকাৰ পৰা চুদানক আঁতৰোৱাক  আদৰণি জনাঁইছে। ভাৰতে লগতে ইজৰাইলৰ সৈতে চুদানৰ সম্পৰ্ক স্বাভাৱিককৰণক স্বাগতম জনায়।  

৩) UAE:

ইউনাইটেড আৰৱ আমিৰাটছে অবিবাহিত দম্পতীসকলক সহবাস কৰাৰ অনুমতি দিয়া আৰু ২১  বছৰ আৰু অধিক বয়সৰ লোকসকলৰ বাবে সুৰা সেৱনৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ঢিলা কৰাৰ বাবে ইয়াৰ কঠোৰ ইছলামিকক ব্যক্তিগত আইনত এক সংশোধন কৰিছে।  

৪) Jeopardy

জনপ্ৰিয় আমেৰিকান গেম শ্ব’ৰ হোস্ট এলেক্স ট্ৰেবেকৰ ৮০ বছৰ বয়সত কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসা কৰি থকা পিছত মৃত্যু হৈছিল। তেওঁ প্ৰায় চাৰি দশক ধৰি Jeopardy প্ৰদৰ্শনৰ আয়োজন কৰিছিল।  

৫) নভাক জকভিক

ছাৰ্বিয়ান টেনিছ তাৰকা নভাক জকভিকে ২০২০ চনৰ ৬ নৱেম্বৰত ৰেকৰ্ডসংখ্যক ষষ্ঠবাৰৰ বাবে জয়লাভ কৰি বিশ্বৰ ভিতৰত এক নম্বৰ ৰেংকিং অৰ্জন কৰে। তেওঁ এতিয়া আমেৰিকান টেনিছ তাৰকা পিট চামপ্ৰাছৰ সমান ৰেকৰ্ড  কৰিছে ।  

৬) বাৰাণসী

২০২০ চনৰ ৯ নৱেম্বৰত  মোদীয়ে তেওঁৰ সংসদীয় অঞ্চল বাৰানসীত ৬১৪ কোটি টকাৰ মূল্যৰ বিভিন্ন উন্নয়ন প্ৰকল্পৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছিল।  

৭) চুদান

চুদানৰ পৰিৱৰ্তনকামী চৰকাৰে শান্তি আলোচনা আৰম্ভ হোৱাৰ প্ৰায় ১ বছৰ পিছত, ২০২০ চনৰ ৩ অক্টোবৰত জুবাত কেইবাটাও বিদ্রোহী গোটৰ সৈতে ‘জুবা শান্তি চুক্তি’ নামৰ এক শান্তি চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰে।  

৮) MI আৰু DC

দিল্লী কেপিটেলছে ৮ নৱেম্বৰ, ২০২০ত কোৱালিফায়াৰ ২-ত ছান ৰাইজ হায়দৰাবাদক ১৭ ৰানৰ ব্যৱধানত পৰাস্ত কৰি আই পি এল ২০২০ৰ ফাইনেললৈ অগ্ৰসৰ হৈছে। আই পি এল ২০২০ ৰ ট্ৰফীৰ বাবে ১০ নৱেম্বৰত মুম্বাই ইণ্ডিয়ানছৰ বিৰুদ্ধে তেওঁলোকৰ মুখামুখি হ’ব।

Leave a Comment