Join Assam Study Centre Channel

Bipin Rawat | Current affairs

Bipin Rawat | Current affairs

Bipin Rawat
Germany New Chanchellor
Supersonic Missile
Jyanpith Award 2021
Astronaut Anil Menon

Bipin Rawat | Current affairs

বিপিন ৰাৱাটৰ মৃত্যু

তামিলনাডুৰ নীলগিৰি জিলাত চিডিএছ বিপিন ৰাৱাট, তেওঁৰ পত্নী আৰু জ্যেষ্ঠ প্ৰতিৰক্ষা কৰ্মীক লৈ যোৱা এখন ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হয়। তাত ১৪ জন লোক আছিল, যাৰ ভিতৰত ১৩ জনৰ মৃত্যু নিশ্চিত কৰা হৈছে। শেহতীয়াকৈ বিপিন ৰাৱাতৰ এই দুর্ঘটনাত মৃত্যু হৈছে। প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰীয়ে কাইলৈ সংসদত ঘটনা সন্দৰ্ভত এটা আনুষ্ঠানিক বিবৃতি দিব। Bipin Rawat Son

ওলাফ স্কলজে নতুন জাৰ্মানী চাঞ্চেলৰ হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিব

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক বা “টুইটাৰ“ ত আমাক অনুসৰণ কৰক ।

ওলাফ স্ক’লজ, এজন সামাজিক ডেমক্ৰেট ব্যক্তিয়ে জাৰ্মানীৰ নতুন চাঞ্চেলৰ হিচাপে শপত ল’ব। শ্চোলজে এঞ্জেলা মাৰ্কেলৰ ১৬ বছৰীয়া শাসনৰ সমাপ্তি ঘটাব, যি জাৰ্মানীৰ প্ৰথম মহিলা চাঞ্চেলৰ আছিল। তিনিওটা দলৰ নেতাসকলে মিত্ৰজোঁটৰ চুক্তি কৰাৰ পিছত ছ’চিয়েল ডেমক্ৰেট ওলাফ শ্চোলজ জাৰ্মানীৰ পৰৱৰ্তী উপাচাৰ্য বুলি নিশ্চিত হৈছিল।

ব্ৰহ্মছ চুপাৰচনিক মিছাইল পৰীক্ষা কৰা হৈছে

ব্ৰহ্ম’ছ চুপাৰচনিক ক্ৰুজ মিছাইলৰ এটা বায়ু সংস্কৰণ ভাৰতৰ দ্বাৰা সফলতাৰে পৰীক্ষা কৰা হৈছিল। মিছাইলৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাক ব্ৰহ্ম’ছৰ বিকাশৰ ক্ষেত্ৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ মাইলৰ খুঁটি হিচাপেও বৰ্ণনা কৰা হৈছে। প্ৰতিৰক্ষা গৱেষণা আৰু উন্নয়ন সংস্থাৰ শেহতীয়া উৎক্ষেপণে ভাৰতত ব্ৰহ্ম’ছ মিছাইলৰ ধাৰাবাহিক উৎপাদনৰ প্ৰণালীটো মুকলি কৰি দিছে। Bipin Rawat Son

জ্ঞানপীঠ বঁটা ২০২১ বিজয়ী

নীলমণি ফুকন জুনিয়ৰ, এগৰাকী অসমী কবি আৰু কোঙ্কণী ঔপন্যাসিক দামোদৰ মৌজোৱে ৫৬ তম জ্ঞানপীঠ বঁটা আৰু ৫৭ তম জ্ঞানপীঠ বঁটা লাভ কৰিছে। বিশিষ্ট কবি আৰু ঔপন্যাসিকক ভাৰতীয় সাহিত্যলৈ তেওঁলোকৰ সমৃদ্ধ অৱদানৰ বাবে পুৰস্কৃত কৰা হৈছে। জ্ঞানপীঠ বঁটা দেশৰ আটাইতকৈ পুৰণি আৰু সৰ্বোচ্চ সাহিত্য বঁটা। Bipin Rawat | Current affairs

ভাৰতীয় বংশোদ্ভূত নাছাৰ মহাকাশচাৰী অনিল মেনন ভৱিষ্যতৰ মহাকাশ অভিযানৰ বাবে নিৰ্বাচিত

নাছাই ইয়াৰ ভৱিষ্যত মহাকাশ অভিযানৰ বাবে বাছনি কৰা ১০ জন নতুন মহাকাশচাৰী নিয়োগকাৰীৰ ভিতৰত এজন ভাৰতীয় বংশোদ্ভূত চিকিৎসক অনিল মেননৰ নাম উল্লেখ কৰা হৈছে। অনিল মেনন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বায়ু সেনাৰ এজন লেফটেনেণ্ট কৰ্ণেল। ৪৫ বছৰীয়া ব্যক্তিজনে আগতে আন্তৰ্জাতিক মহাকাশ কেন্দ্ৰত বিভিন্ন অভিযানৰ বাবে ক্ৰু ফ্লাইট চাৰ্জন হিচাপে নাছাত সেৱা আগবঢ়াইছিল।

Leave a Comment

%d bloggers like this: