Daily Current Affairs Quiz: 23- 11-2020

Daily GK Assam হৈছে Assam Study Centreৰ এক ব্যতিক্রমী প্রচেষ্টা। এই শিতানৰ  যোগেদি অসমৰ ছাত্র-ছাত্রীসকলক বিভিন্ন প্রতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্রস্তুতিৰ বাবে অসমীয়া ভাষাত নিয়মীয়াভাৱে Quiz আকাৰত কাৰেণ্ট Current Affairs আগবঢ়াই অহা হৈছে । Daily GK Assam

Daily GK Assam

Daily Current Affairs Quiz – আজিৰ প্রশ্নোত্তৰ

১) বয়োজ্যেষ্ঠ কংগ্ৰেছ নেতা তৰুণ গগৈৰ ২৩ নৱেম্বৰ, ২০২০ তাৰিখে বিয়োগ হয়। তেওঁ কোন ৰাজ্যৰ দীৰ্ঘতম কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰা মুখ্য মন্ত্ৰী আছিল?

ক) বিহাৰ

খ) অসম

গ) পশ্চিমবংগ

ঘ) অৰুনাচল প্ৰদেশ  

২) কোনখন দেশে ২০২৩ চনত G-20 সন্মিলন আয়োজন কৰিব?

ক)ৰাছিয়া

খ) ফ্ৰান্স

গ)ভাৰত

ঘ) US  

৩) কোনখন ৰাষ্ট্রই আনুষ্ঠানিকভাৱে নিজৰ নাম মুক্ত আকাশ চুক্তিৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰিছে?

ক) US

খ) ৰাছিয়া

গ) ইউক্ৰেইন

ঘ) তুৰ্কী  

৪) ভাৰতৰ কোন ৰাজ্য চৰকাৰে ‘মহা আৱাস আঁচনি’ নামৰ এক নতুন গ্ৰাম্য গৃহ প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিছে?

ক) গুজৰাট

খ) মধ্য প্ৰদেশ

গ) বিহাৰ

ঘ) মহাৰাষ্ট্ৰ  

৫) কোনখন ৰাষ্ট্ৰই চন্দ্ৰৰ পৰা ঘুৰি অহাৰ বাবে এক মহাকাশ অভিযান আৰম্ভ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে?

ক) জাপান

খ) ৰাছিয়া

গ)US

ঘ) চীন  

৬) কোনটো বেঙ্ক এক মিলিয়ন টুইটাৰ অনুসৰণকাৰী লাভ কৰা বিশ্বৰ প্ৰথম কেন্দ্ৰীয় বেঙ্কত পৰিণত হৈছে?

ক) আৰ বি আই

খ) ইউৰোপীয় কেন্দ্ৰীয় বেঙ্ক

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব কৰক। নতুবা আমাৰ ফেচবুক পৃষ্ঠা অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব কৰক ।

গ) বেঙ্ক অৱ ইংলেণ্ড

ঘ) আমেৰিকাৰ ফেডাৰেল বেংক  

৭) ভাৰতে ২৩ নৱেম্বৰ, ২০২০-ত এক উচ্চস্তৰীয় সভাৰ পিছত কোন ৰাষ্ট্রৰ সৈতে স্বাস্থ্য, পাৰম্পৰিক ঔষধ, পৰ্যটন আৰু সংস্কৃতিৰ ওপৰত কেইবাটাও চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে? 

ক) বেলজিয়াম

খ) মাডাগাস্কাৰ

গ) ৱেনিৱেলা

ঘ) মালদ্বীপ  

৮) ২০২০ চনৰ ২৩ নৱেম্বৰত কোন জনপ্ৰিয় WWW খেলুৱৈয়ে ৰিংত অন্তিম খেল প্রদর্শন কৰিছিল?

ক) ট্ৰিপল এইচ

খ) কেন

গ) দ্য আণ্ডাৰটেকাৰ

ঘ) জন চিনা  

উত্তৰসমূহ  

১) অসম

২০২০ চনৰ ২৩ নৱেম্বৰত অসম পূৰ্বৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু প্ৰবীণ কংগ্ৰেছ নেতা তৰুণ গগৈৰ মৃত্যু হৈছিল। তেওঁ ২০০১ চনৰ পৰা ২০১৬ চনলৈ ৰাজ্যৰ আটাইতকৈ দীৰ্ঘতম কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰা মুখ্য মন্ত্ৰী হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।  

২) ভাৰত

ভাৰতত ২০২৩ চনত জি-20 সন্মিলন অনুষ্ঠিত হ’ব । ভাৰতক ইয়াৰ আগতে ২০২২ চনত এই সন্মিলনৰ বাবে নির্বাচন কৰা হৈছিল ।  

৩) US

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই ২০২০ চনৰ ২২ নৱেম্বৰত মুক্ত আকাশ  চুক্তিৰ পৰা আনুষ্ঠানিকভাৱে নিজৰ নাম প্ৰত্যাহাৰ কৰে। মাৰ্কিন বিভাগৰ ৰাজ্য বিভাগৰ মুখপত্রজনে জানিবলৈ দিয়ে যে  ইতিমধ্যে এই বিষয়ে দেশসমূহক তেওঁলোকৰ নাম প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ সিদ্ধান্তৰ ৬ মাহৰ আগতেই অৱগত কৰা হৈছে।  

৪) মহাৰাষ্ট্ৰ

মহাৰাষ্ট্ৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী উদ্ধৱ থাকৰে ২০ নৱেম্বৰত ‘মহা আৱাস আঁচনি’ নামৰ এক নতুন গ্ৰাম্য গৃহ প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিছিল। নতুন প্ৰকল্পৰ অধীনত, ৰাজ্যই ১০০ দিনৰ ভিতৰত ৮.৮২ লাখ গ্ৰাম্য গৃহ নিৰ্মাণৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।  

৫) চীন

১৯৭০ -ৰ পৰা যিকোনো ৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰথম প্ৰচেষ্টাত, চীনে চন্দ্ৰৰ পৰা মহাকাশ যানক ঘূৰাই আনিবলৈ এই সপ্তাহত চন্দ্ৰলৈ এটা মানৱনযুক্ত  অভিযান আৰম্ভ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।  

৬) ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্ক

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্ক  ইয়াৰ আনুষ্ঠানিক টুইটাৰ হেণ্ডেলত ১০০০০০ জন অনুৰাগী থকা বিশ্বৰ প্ৰথম কেন্দ্ৰীয় বেঙ্কত পৰিণত হৈছে । ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কৰ বর্তমান ১০,০০,৫১৩ জন টুইটাৰ অনুসৰণকাৰী আছে।  

৭) মাডাগাস্কাৰ

ভাৰত আৰু মাডাগাস্কাৰে স্বাস্থ্য, পাৰম্পৰিক ঔষধ, টেলিমেডিচিন, পৰ্যটন, সংস্কৃতি আৰু টেলি-শিক্ষাকে ধৰি বিভিন্ন খণ্ডত দুয়োখন ৰাষ্ট্রৰ মাজত সম্পৰ্ক বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে কেইবাটাও চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।  

৮) দ্য আণ্ডাৰটেকাৰ

২২ নৱেম্বৰ, ২০২০ তাৰিখে ৱৰ্ল্ড ৰেষ্টলিং এণ্টাৰটেইনমেণ্ট (WWE) শ্বাৰ্ভাইভাৰ ছিৰিজ ২০২০ –ত দ্য আণ্ডাৰটেকাৰে তেওঁৰ  অন্তিম খেল প্রদর্শন কৰে।

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: