Daily Current Affairs Quiz: 24- 11-2020

Daily Current Affairs Quiz GK হৈছে Assam Study Centreৰ এক ব্যতিক্রমী প্রচেষ্টা। এই শিতানৰ  যোগেদি অসমৰ ছাত্র-ছাত্রীসকলক বিভিন্ন প্রতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্রস্তুতিৰ বাবে অসমীয়া ভাষাত নিয়মীয়াভাৱে Quiz আকাৰত কাৰেণ্ট Current Affairs আগবঢ়াই অহা হৈছে । Assam General Knowledge in assamese language

Assam General Knowledge

আজিৰ প্রশ্নোত্তৰ

১) ভাৰত চৰকাৰে ২৪ নৱেম্বৰ, ২০২০-ত কিমানটা ম’বাইল এপ নিষিদ্ধ কৰিছে ?

ক) ৭৩

খ) ৬১

গ) ৪৩

ঘ) ২৪  

২) কোন শৃংখলাই ৪৮তম আন্তৰ্জাতিক এমিছত ‘বেষ্ট নাটক শৃংখলা’ বঁটা লাভ কৰিছে ?

ক) মেড ইন হেভেন

খ) আচুৰ

গ) ফ’ৰ ম’ৰ শ্বটচ, প্লিজ

d) দিল্লী ক্রাইম  

৩) নিম্নলিখিত কাক আই চি চি প্লেয়াৰ অফ দি দশক বঁটাৰ বাবে মনোনীত কৰা হৈছে?

ক) বিৰাট কোহলী

খ) ৰোহিত শর্মা

গ)এম এছ হ’ল

ঘ) যুৱৰাজ সিং  

৪)  নিম্নলিখিত কাক  আন্তঃৰাষ্ট্রীয় এদিনীয়া ক্রিকেটৰ প্লেয়াৰ অৱ দি দশক বঁটাৰ বাবে মনোনীত কৰা হোৱা নাই?

ক)এম এছ ধোনী

খ) ষ্টিভ স্মিথ

গ) কুমাৰ চাংগাকাৰা

ঘ) এ বি ডি ভিলিয়াৰ্চ  

৫) এক তীব্ৰ ঘূৰ্ণীবতাহ-  “নিভাৰে” ২৫ নৱেম্বৰত কোন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ উপকূল অতিক্ৰম কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে?

ক) কেৰালা, লাক্ষাদ্বীপ

খ) পশ্চিম বংগ, আণ্ডামান আৰু নিকোবৰ দ্বীপপুঞ্জ

গ) তামিলনাডু, পুডুচেৰী

ঘ) পুডুচেৰী, উৰিষ্যা  

৬) কোন ৰাজ্য চৰকাৰে কাৰাগাৰৰ ম্যাদৰ ভিতৰত শাস্তি প্ৰদান কৰিব বিচৰা এক অধ্যাদেশ স্থগিত ৰাখিছে?

ক)মহাৰাষ্ট্ৰ

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব’ কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক ।

খ) মধ্য প্ৰদেশ

গ)কৰ্ণাটক

ঘ) কেৰালা  

৭)  আন্তৰ্জাতিক এমি এৱাৰ্ড 2020ৰ শ্ৰেষ্ঠ অভিনেত্ৰীৰ বঁটা কোনে লাভ কৰিছে ?

ক) বিলী বাৰাট

খ) গুইডু কার্পিনু

গ) অৰ্জুন মাথুৰ

ঘ) ৰাফেল লগম  

৮) আফগানিস্তান 2020 সন্মিলনত ভাৰতক কোনে প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল?

ক) নৰেন্দ্ৰ মোদী

খ) এছ জয়শংকৰ

গ) ৰাজনাথ সিং

ঘ) নিৰ্মলা চিতাৰামণ  

উত্তৰসমূহ

১) ৪৩

কেন্দ্ৰীয় ইলেক্ট্ৰনিক আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে ভাৰতৰ সুৰক্ষাৰ প্ৰতি ভাবুকি দিয়া আলিএক্সপ্ৰেছ, আলিপে, কেমকাৰ্ড, ৱেডেট আৰু তাওবাও লাইভকে ধৰি ৪৩ টা ম’বাইল এপ্প নিষিদ্ধ কৰাৰ বাবে ২৪ নৱেম্বৰ, ২০২০ তাৰিখে তথ্য প্ৰযুক্তি আইনৰ ধাৰা ৬৯ (ক)-ৰ অধীনত এক আদেশ জাৰী কৰে।  

২) দিল্লী ক্রাইম

ভাৰতীয় ৱেব শৃংখলা ‘দিল্লী ক্রাইম’য়ে ৪৮তম আন্তৰ্জাতিক এমিছৰ ‘শ্ৰেষ্ঠ নাটক শৃংখলা’ বঁটা লাভ কৰিছে। ৰিচি মেহতাৰ দ্বাৰা পৰিচালনা কৰা নাটক শৃংখলাটো ২০১২ চনৰ দিল্লীৰ শিহৰণকাৰী দলবদ্ধ ধর্ষণৰ ওপৰত আধাৰিত।  

৩) বিৰাট কোহলী

ভাৰতৰ অধিনায়ক বিৰাট কোহলী আৰু স্পিনাৰ ৰবিচন্দ্ৰন আশ্বিনক আই চি চি প্লেয়াৰ অফ দি ডিকেড এৱাৰ্ডৰ বাবে মনোনীত কৰা হৈছে।  

৪) ষ্টিভ স্মিথ

ভাৰতৰ এম এছ ধোনী, বিৰাট কোহলী আৰু ৰোহিত শর্মা, শ্ৰীলংকাৰ লাছিথ মালিংগা আৰু কুমাৰ ছাংগাকাৰা, অষ্ট্ৰেলিয়াৰ মিচেল ষ্টাৰ্ক আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ এ বি ডি ভিলিয়াৰ্ছক দশকৰ  আন্তঃৰাষ্ট্রীয় এদিনীয়া ক্রিকেটৰ “প্লেয়াৰ অফ দা ডেকাড” বঁটাৰ বাবে মনোনীত কৰা হৈছে।  

৫) তামিলনাডু, পুডুচেৰী

তীব্ৰ ঘূৰ্ণীবতাহ- নিভাৰে ২৫ নৱেম্বৰত মহাবল্লিপুৰম আৰু কাৰাইকালৰ মাজত অৱতৰণ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে । ই তামিলনাডু আৰু পুডুচেৰীৰ কেইবাখন জিলাত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলাব বুলি আশা কৰা হৈছে।  

৬) কেৰালা

২০২০ চনৰ ২৩ নৱেম্বৰত কেৰালা চৰকাৰে কাৰাগাৰৰ ম্যাদৰ ভিতৰত শাস্তি প্রদান কৰিব বিচৰা এক অধ্যাদেশ স্থগিত ৰখাৰ সিদ্ধান্ত লয়।  

৭) বিলী বাৰাট

দায়িত্বশীল শিশু (ইউকে)তভূমিকাৰ বাবে ৪৮তম আন্তৰ্জাতিক এমি এৱাৰ্ডত বিলী বাৰাটে ‘শ্ৰেষ্ঠ অভিনেত্ৰী’ বঁটা লাভ কৰিছে।  

৮) এছ জয়শংকৰ

ভাৰতীয় বিদেশ মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰে আফগানিস্তান ২০২০ সন্মিলনত সম্বোধন কৰি আফগানিস্তানত হিংসা বন্ধ কৰাৰ বাবে তাৎক্ষনিক আৰু ব্যাপক বিৰতি ৰক্ষাৰ বাবে আমন্ত্ৰণ জনায়। তেওঁ  কয় যে শান্তি প্ৰক্ৰিয়াটো আফগান নেতৃত্বত, আফগান মালিকানাধীন আৰু আফগান নিয়ন্ত্ৰিত হ’ব লাগিব।

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: