Join Assam Study Centre Channel

Assam Current Affairs | GK

Assam Current Affairs | GK আজিৰ কাৰেণ্ট এফেয়ার্চ শিতানত চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেলৰ মৃত্যু বাৰ্ষিকী, আন্তৰ্জাতিক চাহ দিৱস ২০২১ আৰু ইডি সঞ্চালকৰ কাৰ্যকালৰ দৰে বিষয়বোৰ সামৰি লোৱা হৈছে। Assam Current Affairs | GK

SARDAR BALLAV BHAI PATEL DEATH ANNIVERSARY
INTERNATIONAL TEA DAY
FRENCH LUXURY FASHION HOUSE
GANGA EXPRESS PROJECT
COVID-19 BOOSTER PACK SHOT

১) চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেলৰ মৃত্যু বাৰ্ষিকী কেতিয়া?

ক) ১৪ ডিচেম্বৰ

খ) ১৫ ডিচেম্বৰ

গ) ১৬ ডিচেম্বৰ

ঘ) ১৭ ডিচেম্বৰ

২) চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেলে ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ পিছত নিম্নলিখিত কোনটো পদত অধিষ্ঠিত হৈছিল?

ক) প্ৰথম উপ প্ৰধানমন্ত্ৰী

খ) প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী

গ) প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি

ঘ) প্ৰথম উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি

৩) আন্তৰ্জাতিক চাহ aদিৱস ২০২১ কেতিয়া পালন কৰা হয়?

ক) ১২ ডিচেম্বৰ

খ) ১৩ ডিচেম্বৰ

গ) ১৪ ডিচেম্বৰ

ঘ) ডিচেম্বৰ ১৫

Assam Current Affairs | GK

৪) French luxury fashion house  চেনেলৰ নতুন গ্লোবেল চিইঅ’ হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?

ক) লীনা নায়াৰ

খ) ইন্দ্ৰ নুয়ি

গ) ৰেশ্মা চেট্টী

ঘ) জয়শ্ৰী উল্লাল

৫) ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে কোনখন ৰাষ্ট্ৰলৈ তিনিদিনীয়া ৰাজ্যিক ভ্ৰমণ আৰম্ভ কৰিছে?

ক) নেপাল

খ) শ্ৰীলংকা

গ) বাংলাদেশ

ঘ) ৰাছিয়া

৬) প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কেতিয়া গংগা এক্সপ্ৰেছৱে প্ৰকল্পৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিব?

ক) ১৮ ডিচেম্বৰ

খ) ১৭ ডিচেম্বৰ

গ) ১৬ ডিচেম্বৰ

ঘ) ডিচেম্বৰ ১৯

৭) নিম্নলিখিত কোনটো ভাৰতীয় ঔষধ নিৰ্মাতাই এটা কোভিড ভেকছিন বুষ্টাৰ শ্বট বিকশিত কৰি আছে যি ওমাইক্ৰনৰ বিৰুদ্ধে অধিক কাৰ্যকৰী হ’ব?

আপুনি যদি আমাৰ পেজ পঢ়ি ভাল পাইছে তেন্তে আমাৰ ‘নিউজলেটাৰ চাবস্ক্রাইব কৰক। নতুবা আমাৰ ‘ফেচবুক পৃষ্ঠা’ অনুসৰণ কৰক বা আমাৰ “ইউটিউব চেনেল চাবস্ক্রাইব’ কৰক বা “টুইটাৰ“ ত আমাক অনুসৰণ কৰক ।

ক) এছআইআই

খ) চিপ্লা

গ) লুপিন

ঘ) ডঃ ৰেড্ডীৰ গৱেষণাগাৰ

৮) ইডি সঞ্চালকৰ কাৰ্যকাল কিমান বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে?

ক) ৬ বছৰ

খ) ৫ বছৰ

গ) ৪ বছৰ

ঘ) ৭ বছৰ

উত্তৰসমূহ

১) ডিচেম্বৰ ১৫

প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০২১ চনৰ ১৫ ডিচেম্বৰত চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেলৰ ৭১ তম মৃত্যু বাৰ্ষিকীত স্মৃতি তর্পণ কৰে। চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেলৰ ১৯৫০ চনৰ ১৫ ডিচেম্বৰত বোম্বাইত হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যু হৈছিল। তেওঁ স্বাধীনতাৰ পাছত সকলো দেশীয় ৰাজ্যক ভাৰতীয় সংঘত একত্ৰিত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

২) প্ৰথম উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী

চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেল ভাৰতৰ প্ৰথম উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী আছিল আৰু তেওঁক ‘ভাৰতীয় লৌহ পুৰুষ’ বুলি জনা গৈছিল। তেওঁ ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল, বিশেষকৈ স্বাধীনতাৰ পিছত ভাৰতক একত্ৰিত কৰাত।

৩) ডিচেম্বৰ ১৫

ভাৰত আৰু অন্যান্য চাহ খেতি কৰা ৰাষ্ট্ৰসমূহ- বাংলাদেশ, শ্ৰীলংকা, নেপাল, ভিয়েটনাম, ইণ্ডোনেছিয়া, কেনিয়া, মালাৱী, মালয়েছিয়া, উগাণ্ডা আৰু তাঞ্জানিয়াত ১৫ ডিচেম্বৰত আন্তৰ্জাতিক চাহ দিৱস পালন কৰা হয়। ২০০৫ চনত ভাৰতত প্ৰথম আন্তৰ্জাতিক চাহ দিৱস উদযাপন কৰা হৈছিল। দহ বছৰ পিছত ২০১৫ চনত ভাৰতে বিশ্ব চাহ অৰ্থনীতিক সমৰ্থন কৰাৰ বাবে চাহৰ ওপৰত এফ.এ.ও. আন্তঃচৰকাৰী গোটৰ জৰিয়তে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চাহ দিৱস পালন সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়ায়।

৪) লীনা নায়াৰ

ফ্ৰান্সৰ বিলাসী ফেশ্বন হাউচ চেনেলে ১৪ ডিচেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে ইউনিলিভাৰৰ মুখ্য মানৱ সম্পদ বিষয়া লীনা নায়াৰক ইয়াৰ নতুন গোলকীয় মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হিচাপে মনোনীত কৰে। লীনা নায়াৰৰ নাম এতিয়া ভাৰতীয় মূলৰ নেতাসকলৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে যিয়ে শীৰ্ষ গোলকীয় প্ৰতিষ্ঠানসমূহত গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান লাভ কৰিছে।

৫) বাংলাদেশ

ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দে ২০২১ চনৰ ১৫ ডিচেম্বৰত তিনিদিনীয়া বাংলাদেশ ভ্ৰমণ আৰম্ভ কৰে। ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ঢাকাত বাংলাদেশৰ ৫০ তম বিজয় দিৱস উদযাপনত অংশগ্ৰহণ কৰিব। বাংলাদেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতি আব্দুল হামিদে ৰাষ্ট্ৰপতি কোবিন্দক বাংলাদেশ বিজয় দিৱসৰ কুচকাৱাজত সন্মানীয় অতিথি হিচাপে ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনায়।

৬) ১৮ ডিচেম্বৰ

প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ১৮ ডিচেম্বৰত উত্তৰ প্ৰদেশৰ শ্বাহজাহানপুৰ জিলাত গংগা এক্সপ্ৰেছৱে প্ৰকল্পৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিব। এক্সপ্ৰেছৱেই পশ্চিম উত্তৰপ্ৰদেশক পূৱ উত্তৰ প্ৰদেশৰ সৈতে সংযোগ কৰিব। ই ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানী অঞ্চলৰ সৈতে পোনপটীয়াকৈ সংযোগ স্থাপন কৰিব।

৭) এছ.আই.আই.

চিৰাম ইনষ্টিটিউট অৱ ইণ্ডিয়াৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া আদাৰ পুনাৱালাই ১৪ ডিচেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে কৈছিল যে তেওঁলোকে এটা ভেকছিন বুষ্টাৰ শ্বট বিকশিত কৰাৰ দিশত কাম কৰি আছে যি নতুন ওমাইক্ৰন কোভিড প্ৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে অধিক কাৰ্যকৰী হ’ব। তেওঁ কয় যে বুষ্টাৰ শ্বট হৈছে কভিড -১৯ৰ বিৰুদ্ধে এণ্টিবডী বৃদ্ধি কৰাৰ এক প্ৰমাণিত ৰণনীতি। তেওঁ লগতে জনায় যে অহা ৬ মাহত ৩ বছৰৰ অধিক বয়সৰ শিশুৰ ভেকছিন মুকলি কৰা হ’ব।

৮) ৫ বছৰ

সংসদে ১৪ ডিচেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে প্ৰৱৰ্তন সঞ্চালকালয়ৰ (ইডি) সঞ্চালকৰ ম্যাদ সৰ্বাধিক ৫ বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰিবলৈ কেন্দ্ৰীয় সতৰ্কতা আয়োগ (সংশোধনী) বিধেয়ক ২০২১ গৃহীত কৰে। বিধেয়কখনে কেন্দ্ৰীয় সতৰ্কতা আয়োগ আইন ২০০৩ সংশোধন কৰিব বিচাৰিছে। ইডি সঞ্চালকক বৰ্তমান দুবছৰৰ ম্যাদৰ বাবে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

Leave a Comment

%d bloggers like this: